İstanbul'da film gibi dolandırıcılık

İstanbul'da film gibi dolandırıcılık
İstanbul'da film gibi dolandırıcılık
İstanbul'da kendilerini Sudan hükümetinde üst düzey bir bürokratın oğlu olarak tanıtan dolandırıcılar, içinde 4 milyon olduğunu söyledikleri kağıtlarla doldurdukları bavula karşılık Çin'li işadamından 110 bin lira aldılar.

RADİKAL - İstanbul 'da tanıştıkları Çin'li işadamına kendilerini Sudan hükümetinde üst düzey bir bürokratın oğlu olarak tanıtarak 110 bin liralık dolandırıcılık yapan şüphelilerden Liberya uyruklu S.F.(34) polis tarafından yakalandı. Şüphelilerin Çinli işadamına sözde babalarının siyaha boyanmış kağıtlar olarak gönderdiği 4 milyon doları verdikleri, bu paraya karşılık 110 bin lira aldıkları öğrenildi.

KENDİLERİNİ SUDAN'LI BÜROKRAT OĞLU OLARAK TANITMIŞLAR

İstanbul'da polise başvuran Çin uyruklu A.A. internet üzerinde tanıştığı kendisini A. olarak tanıtan bir kişi ve arkadaşları tarafından dolandırıldığını söyleyerek şikayetçi oldu. Çin'li işadamı polisteki ifadesinde “Bana kendilerini Sudan hükümetinde çalışan bürokratın oğulları olarak tanıttılar. Birlikte ticaret yapacaktık. Bir süre sonra telefonla arayarak onlarla Atatürk Havalimanına gelmemi istediler. Babalarının 4 milyon dolar gönderdiğini bu parayı almalarına yardımcı olmalarını istediler. Birlikte Havalimanına gittik. İçinde para olduğunu söyledikleri bir bavulu alarak birlikte ofisime gittik" dedi.

"OFİSİMDE SİYAH KAĞITLARI DOLAR YAPTILAR"

Ofiste bavulu açınca siyah renkli kağıt parçaları olduğunu gördüğünü anlatan Çinli işadamı “Kağıtlardan bazılarını aldılar. Yanındaki bir solüsyonla yıkadılar. Kağıtlar dolara dönüştü. Bir döviz bürosuna giderek kontrol ettiğimde paraların gerçek olduğunu söylediler. Daha sonra bavulu ofisim de bırakıp gittiler. Aralıklarla benden para isteyince bir bavul paraları bende olduğu için şüphelenmeden onlara verdim. Ancak bir süre sonra telefonları kapandı ve ortadan kayboldular" dedi.

ŞÜPHELİLERDEN BİRİ YAKALANDI

Polis tarafından olayla ilgili başlatılan soruşturmada zanlıların peşine düşen polis şüphelilerden Liberya uyruklu S.F.(34)' gözaltına aldı. Poliste verdiği ifadesinde suçlamaları kabul etmeyen S.F. Yabancılar Şube Müdürlüğüne teslim edildi. Polis diğer şüphelileri yakalamak için operasyonları sürdürüyor. (DHA / ALİ AKSOYER)