İstanbul'da fuhuş operasyonu

İstanbul'da fuhuş operasyonu
İstanbul'da fuhuş operasyonu
Bazı ünlü isimlerin de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı

Ali AKSOYER-Sefa KIDIK

İSTANBUL - Polis 7 ay süren telefon dinlemesinin ardından bu sabaha karşı 10 ayrı ilçede 60 ayrı yere yaptığı eş zamanlı baskınlarda aralarında manken, fotomodel ve dansöz, radyo DJ’lerinin de bulunduğu kadınları ile bu kadınları erkeklere pazarlayan 52 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınan kişiler arasında manken Didem E.’nin de bulunduğu belirtildi. Operasyonda çete üyelerinin lüks otellerde geceliği 10 bin dolara varan fiyatlara kadın pazarladıkları belirlendi. Çetenin liderinin 2006 yılında yine mankenlerin adının karıştığı fuhuş çetesi operasyonunda gözaltına alınan Dinçer D. olduğu belirtildi.

Ahlak Büro Amirliği’nin düzenlediği operasyon bugün saat 05.00 sıralarında başlatıldı. Operasyona, Asayiş Şube Müdürlüğü’ne bağlı birimlerde çalışan 200 polis katıldı. Daha önceden belirlenen 60 yere eş zamanlı yapılan baskınlarda 25’i kadın pazarlayan 27’si de para karşılığı fuhuş yapan olmak üzere toplam 52 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan kadın satıcıları ve fuhuş yaptırılan kadınlar, Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürülerek sağlık kontrolünden geçirildikten sonra Asayiş Şube Müdürlüğüne getirilerek sorguya alındılar. Fuhuş çetesinin yönetim kadrosunda Dinçer D.’nin yardımcılığını yapan Dilek E., Nilgün D., Nazmi M., Hakan K. Caner Ç., Cihan G.’nin gözaltına alınanlar arasında bulunduğu öğrenildi.

ÜNLÜ İSİMLER VAR
Fuhuş operasyonunda gözaltına alınanlar arasında manken Didem E.’nin yanı sıra bir müzik kanalında daha önceden DJ’lik yapan Aslı Egemen K., fotomodel Ebru Ş, Rabia K., Pervin K., Hatice P.’nin bulunduğu öğrenildi. Öte yandan operasyon sırasında erkeklerle fuhuş yaptıkları iddiasıyla ilgili gözaltına alınan Eda takma isimli Hanife Y.’nin geçen Haziran’da evine yapılan baskında bayılıp hastaneye kaldırılmasıyla gündeme geldiği belirtildi. Hanife Y. o zaman "İlk defa fuhuş yapmaya kalktım yakalandım" demişti.

Polis zanlılarla ilgili yaptığı telefon konuşmalarında liderliğini Dinçer D.’nin yaptığı şebekenin işadamlarına oldukça yüksek fiyatlarla kadın pazarladığını ortaya çıkardı. Telefon konuşmalarında müşterileri ile sıkı bir pazarlık sonucu anlaştığı öğrenilen Dinçer D.’nin geceliği 2 bin liradan 10 bin liraya kadar değişen fiyatlarda 5 yıldızlı otellere kadın gönderdiği belirtildi.

MÜŞTERİ LİSTESİ İNCELENİYOR
Ahlak ve Kumar Büro Amirliği yetkilileri, bastıkları lüks evlerde yaptıkları aramalarda şebekenin müşteri listesini de ele geçirdi. Fuhuş çetesinin düzenli olarak kayıt tutarak kime kaç paradan hangi kadının gönderildiğini ajandalara kayıt ettiği öğrenildi. Polis ünlü işadamlarının da bulunduğu bu listenin incelendiğini, gerektiği takdirde bu kişilerin ifadelerine başvurulabileceğini söyledi. Yetkililer şebeke elemanları ile sorgulamanın sürdüğünü belirttiler.

DİDEM E.'NİN AVUKATI: BİLGİSİNE BAŞVURULUYOR
Didem E'nin tutulduğu Asayiş Şube Müdürlüğü binasına gelen avukat Gülgün Çavuşoğlu habercilerin sorularını yanıtladı.Çavuşoğlu müvekkiliyle ilgili soruyu “Bilgisine başvurmak için çağrıldı. Birazdan bırakacaklar. Kendisi bir şeyle suçlanmıyor. Mağdur kendisi. Mağdur olarak da nitelendirmeyelim. Bilgisine başvurdular. Kişiler arasındaki konuşmalarda ismi geçmiş. Onunla ilgili sorular soruyorlar" diye yanıtladı.  (dha)


  ETİKETLER:

  İstanbul

  ,

  Rabia

  http://www.radikal.com.tr/1035535103553510

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Eğer - SANDALYE

  Eğer bu haberin aslı varsa cidden çok çirkin bir durum. Etik değerlerimiz hiçbir şekilde bu şekilde "pazar konusu" edilmemeli.. Çok çirkin bir durum.....

  dunyanin hicbir ulkesinde boyle sacmalik olmuo - isikyili

  hicbir yerde boyle bir suc yok fuhus ne demek genelevden vergi alan imamlar hukumeti milletin evini basiyor insanlari fuhusla sucluyor vergimi istiyor imamlar anlamak mumkun degil kadinla erkek beraber oldu diye kim ne hakla tutukluyor bu insanlari bu nasil kanundur 21 yuzyildayiz ya bu insanlar is yapiyorda vergi vermiyor ise vergi numarasi verin vergi alin ortacag arabistani degil burasi

  Fuhuş Haberleri - Murad-IV

  Devamını bekliyoruz. Ama Milliyet'in sitesi resimler ve video da veriyor daha da iyi oluyor öyle..

  Tesadüf mü? - SamiMacun

  Ne zaman hükumet sıkışsa, sansasyonel kimi olaylarla karşılaşıyoruz(!) Acaba, kamuoyunun dikkati mi dağıtılmak isteniyor? Tabii ki, bu olayları soruşturanlar, soruşturma günü gelince soruşturur, gözaltı gerekince gözaltı, tutuklama gerekince tutuklama yaparlar. Onlara ne söylenebilir ki? Benim dikkat çekmek istediğim, tesadüf(!) Yani öğle olaylar öğle zamanlara denk geliyor ki... Az önceki gündem güme(!) gidiyor gibi görüyorum. Örneğin, bugünlerde "salıvermeler"(!) revaçta. Tabi kamuoyunun vicdanı da adeta kanıyor... Kan revan içinde. Tam bu yoğunluğu dağıtmak ister gibi... Birşeyler dikkatimizi çekince...?

  Türk Ceza Kanununun fuhuşla ilgili bu maddeyi herkez okumalı.Yorumları da buna göre yapmalı - bizeke12

  Fuhuş MADDE 227. - (1) Çocuğu fuhşa teşvik eden, bunun yolunu kolaylaştıran, bu maksatla tedarik eden veya barındıran ya da çocuğun fuhşuna aracılık eden kişi, dört yıldan on yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır. Bu suçun işlenişine yönelik hazırlık hareketleri de tamamlanmış suç gibi cezalandırılır. (2) Bir kimseyi fuhşa teşvik eden, bunun yolunu kolaylaştıran ya da fuhuş için aracılık eden veya yer temin eden kişi, iki yıldan dört yıla kadar hapis ve üçbin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır. Fuhşa sürüklenen kişinin kazancından yararlanılarak kısmen veya tamamen geçimin sağlanması, fuhşa teşvik sayılır. (3) Fuhuş amacıyla ülkeye insan sokan veya insanların ülke dışına çıkmasını sağlayan kişi hakkında yukarıdaki fıkralara göre cezaya hükmolunur. (4) Cebir veya tehdit kullanarak, hile ile ya da çaresizliğinden yararlanarak bir kimseyi fuhşa sevk eden veya fuhuş yapmasını sağlayan kişi hakkında yukarıdaki fıkralara göre verilecek ceza yarısından iki katına kadar artırılır. (5) Yukarıdaki fıkralarda tanımlanan suçların eş, üstsoy, kayın üstsoy, kardeş, evlât edinen, vasi, eğitici, öğretici, bakıcı, koruma ve gözetim yükümlülüğü bulunan diğer kişiler tarafından ya da kamu görevi veya hizmet ilişkisinin sağladığı nüfuz kötüye kullanılmak suretiyle işlenmesi hâlinde, verilecek ceza yarı oranında artırılır. (6) Bu suçların, suç işlemek amacıyla teşkil edilmiş örgüt faaliyeti çerçevesinde işlenmesi hâlinde, yukarıdaki fıkralara göre verilecek ceza yarı oranında artırılır. (7) Bu suçlardan dolayı, tüzel kişiler hakkında bunlara özgü güvenlik tedbirlerine hükmolunur. (8) Fuhşa sürüklenen kişi, tedavi veya terapiye tabi tutulur.

  BU SOSYETE - Hevwelatî

  Ya fakir semtlerde ve en küçük yerleşim yerlerinde maddiyatsızlıktan etini pazarlayan evli ve çocuklu genç kadınlara ne demeli.Ne yazık ki bu sosyetede ya madalyonun diğer yüzünde işsiz ve maddi imkansızlıklar içinde yaşayan kadınlar. Ne yazık ki son yıllarda işsizlik ve maddi imkansızlıklar fuhuş sektörünü ve kadın pazarlanmasını artırdı.Nedir sorun başta kadına iş yok.Düşünün Bir KPS sınavında sorular çalınıyor evli ve öğretmen olan bir hanım sırf bu soruları almak için biriyle cinsel ilişki yaşıyor bu fuhuş değilde nedir.Niçin tek bir iş sahibi olmak için.hemde bu kişi öğretmen ise bu hükümetin ve şuan yönetimde bulunan AK Parti nin kadına iş vermesi ve işsiz olanlara hayatını idame edecek kadar maaş bağlamasıdır.Aksi halde bu fuhuş sektörü sadece zengin ve sosyete de olmaz en ufak yerleşim birimlerine kadar iner.

  FARKLI OLMAK BÖYLE OLUR... - typtyp

  Radikal'i kutluyorum.Daha önce de bu tür haberler yer almıştı ve haber başlığında veya içeriğinde,polis açıklaması aynen yer alıyor ve "fuhuş yapan kadınlar YAKALANDI" şeklinde ifadeler yer alıyordu.Bu konuda eleştiren yorum dahi yazmıştım.(fuhuş diye bir suç yoktur,suç yoksa yakalanma olmaz diye)Şimdi habere dikkat ettim ve diğer gazetelerden farklı bir anlatım dili kullanılmış, yani dikkat edilmiş ve polisin açıklamasındaki tuzağa düşülmemiş. Bu bir okurun gazetesinden görebileceği en güzel karşılıklardan biri,teşekkür ederim.Şimdi sıra, diğer gazetelere ders verme ve polisin bu ifadeyi bilinçli kullandığını haber yapmaya geldi...evet polis bu ifadeyi bilinçli bir şekilde kullanıyor..."fuhuş yapan kadın yakalandı" böyle bir ifade ve işlem olamaz... Radikal bu işe de el atacak ve sonunda polisi de, basını da bu konuda eğitecektir....beklentim bu.