İstanbul'da 'Gezi' operasyonu: 30 gözaltı

İstanbul'da 'Gezi' operasyonu: 30 gözaltı
İstanbul'da 'Gezi' operasyonu: 30 gözaltı
İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, 'Gezi Parkı' olaylarıyla ilgili bu sabah erken saatlerde operasyon düzenledi. Öğrenci grupları üyelelerinin de bulunduğu yaklaşık 30 kişi gözaltına alınırken bazı yurtlarda da arama yapıldığı öğrenildi.
Haber: İSMAİL SAĞIROĞLU - ismail.sagiroglu@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, sabah saatlerinde yaptığı operasyonda 30 kişiyi gözaltına aldı. 104 ayrı adrese baskın düzenleyen polislerin, polis kamerası ve MOBESE'lerden elde edilen görüntülerde tespit edilen kişileri gözaltına aldığı belirtiliyor.

İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, "Gezi Parkı" olaylarıyla ilgili bu sabah erken saatlerde operasyon düzenledi. Toplam 104 ayrı adreste arama yapan polis, aralarında öğrenci grupları üyelelerinin de bulunduğu yaklaşık 30 kişiyi gözaltına aldı. Arama yapılan adresler arasında öğrenci yurtları da bulunuyor. 

Emniyet kaynakları, gözaltına alınan kişilerin, "Olaylar sırasında provokatif hareketlerde bulundukları polis kamerası ve MOBESE'ler tarafından tespit edilen" kişiler olduğunu öne sürüyor. Olayları organize ettikleri de iddia edilen bu kişilerin, TGB, Öğrenci Kollektifler, Genç Umut gibi gençlik örgütlerinin yanı sıra Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) üyeleri olduğu belirtiliyor.


AVUKAT ERDEM: ARAMALAR USULSÜZ
Bu arada operasyon sırasında gözaltına alınanlardan biri de Halkevleri eski Başkanı İlknur Birol’un Öğrenci Kolektifleri üyesi kızı Bircan Birol’du. Birol ailesinin evinde yapılan aramaya katılan avukatları Mehmet Ümit Erdem, net bir adres verilmediği için binadaki diğer evlerde de usulsüz şekilde arama yapıldığını söyledi. 

Avukat Menmet Ümit Erdem şunları söyledi: “Çoğu üniversite öğrencisi yaklaşık 50 kişi gözaltına alındı. Teknik takip yapıldığını görüyoruz. Arama nedenleri 'halkı isyana teşvik', 'güvenlik güçlerine ve araçlarına saldırı', 'kamuya ve vatandaşlara zarar verme' olarak belirtilmiş. Aramalar polis kararında saat 04.00 itibariyle başlayarak 72 saat boyunca süreceği belirtilmiş. Polis, 'Çok adres var yetişemiyoruz' diyor. İlknur Birol’un araması saat 05.10’da başladı. Kapıyı kırarak girmişler içeri. Saat 10.00’da tamamlandı. Ancak arama kararında adreste daire numarası belirtilmediğinden apartmanın içindeki tüm daireleri arayabilir durumdalar. Zaten bu binada üst katı da aradılar. Bu bir usulsüzlüktür. Bununla ilgili gereken itirazı yapacağız. Ayrıca dijital delillerin kopyası mutlaka alınmalı, bir kopyası da avukatlara verilmeli ki delillerde değişiklik yapılmasın. Ancak elimizde makine yok, hard disk bir adet deyip bilgisayarları alıp götürdüler. CD’leri de benzer şekilde çuvallara doldurdular. İçinde grev, direniş gibi belirli kelimeler geçen film ve kitapları de toplayıp götürdüler.” 


YUMURTA SANIĞI DA GÖZALTINDA
Gözaltına alınanlar arasında, Abdullah Gül’ün İstanbul’un üniversitesini ziyareti sırasında çantasında taşıdığı 3 yumurta için gözaltına alınan ve polise direnme suçundan 11 yıl cezası istenen hukuk öğrencisi Y. E. ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın İstanbul Üniversitesi ziyareti sırasında gözaltına alınınca polisin kafasında yumurta kırdığı iddia edilen edebiyat öğrencisi U. G de var.


  http://www.radikal.com.tr/1141989114198927

  YORUMLAR
  (27 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Din ve Otoriterlik uyusur mu? - urolog

  Az önce bir yorumcuya Rahip Niemöller`in söylediklerini hatirlatmistim. Almanya`da magdurun yaninda olan kilisedir. Örn. sinirdisi edilmelerine karar verilmis ilticacilari kiliseye alip korudular. Güney Amerika`da hep magdur halkin yaninda oldular. Güney Afrika`da Bischof Tutu`da halkin yanindaydi. Islam aleminde Ali Seriati ve Ihsan Eliacik disinda kimse var mi? Bunun nedeni nedir? Bilen varsa birkac satir yazsin veya Türkce ya da Almanca kaynak belirtsin lütfen.

  likapa - urolog

  Size Rahip Martin Niemöller`in Nazi Dönemi hakkinda söyledilerini hatirlatmakta fayda var. Hani sucsuzlarin korkmasina gerek yok diyorsunuz ya!! Niemöller sunu söylüyor: Naziler komunistleri götürdüklerinde sustum, cünkü komunist degildim. Sosyaldemokratlar hapse atildiklarinda sustum, cünkü sosyaldemokrat degildim. Naziler sendikacilari götürdüklerinde sustum, cünkü sendikaci degildim. Beni aldiklarinda protesto edecek kimse kalmamisti.

  Baskiya bahane cok - ohabey

  "suçlu olanlar korksun suçsuzlar niye korkacak ki". Bu dincilerden en cok duydugum baski bahanesi. Sadece Islamcilardan degil. Ornegin Amerika'da Musluman ogrencilerin evleri izinsiz aransa oranin yobazlari da bu tur seyler soylerler.

  ... - Kharon

  Memleketi dış güçlere peşkeş çekmek için olmadık çirkefliklerle karşımıza çıkan bu kendine yabancı gençler millet vicdanını yaralamıştır. "bu gençlerden öğrenmemiz gerekenler var" diye ortalıkta dolanan yazar çizem takımı acaba bunlardan ne öğreniyor çok merak ediyorum. Zorbalıkla oy gasp etmeye çalıştılar, hiç birşeyi beceremedikleri gibi bunuda beceremediler.

  Nereye Kadar? - amaurot

  Artık ancak Otoriter-Totaliter rejimler de görülebilen bütün emareler gözümüzün önüne seriliyor! 12 Eylül cuntasıyla hesaplaştıklarını dillendiren muktedirler 12 Eylül Cuntasını aratmıyor! Hemen her fırsatta ileri demokrasiyi dillerinden düşürmeyen bu muktedirler baskıyla, yıldırmayla, hot zotla gelecek inşaa edileceğini mi sanıyorlar? Nereye kadar böyle sanacaklar?"Zalimin zulmü" evet zalimin zulmü devam etsin, devam etsin ki ileri demokrasi diye diye nereye götürüldüğümüzü dünya âlem görsün!

  olmaz olmaz demeyelim - likapa

  öğrenci olunca suç işleme özgürlüğü mü olmuş oluyor.tabi ki takibat yapılacak.suçlu olanlar korksun suçsuzlar niye korkacak ki.kimileri polis düşmanlığı yapmak için şunu bunu perde yapıyor mazeret yapıyor işte.polis birgün hepimize lazım olur beyler unutmayın.annemize, babamıza, bacımıza, çocuğumuza, bebeğimize lazım olur.inşallah olmaz ama olmaz olmaz demeyelim.

  TAM BIR CADI AVI. - kujo84

  Polis ne zaman neyi usulune gore yapti ki.Oldurme maksadiyla gostericilere saldiranlar serbestken yumurta tasidi bilet satti yada bildiri yayinlayanlar icerde.Yakinda ev ev arayip kitap fln yakmaya baslicaklar heralde.AIHMde olmasa bildigin ortacagda yasardik.