İstanbul'da 'Gezi' operasyonu: 30 gözaltı

İstanbul'da 'Gezi' operasyonu: 30 gözaltı
İstanbul'da 'Gezi' operasyonu: 30 gözaltı
İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, 'Gezi Parkı' olaylarıyla ilgili bu sabah erken saatlerde operasyon düzenledi. Öğrenci grupları üyelelerinin de bulunduğu yaklaşık 30 kişi gözaltına alınırken bazı yurtlarda da arama yapıldığı öğrenildi.
Haber: İSMAİL SAĞIROĞLU - ismail.sagiroglu@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, sabah saatlerinde yaptığı operasyonda 30 kişiyi gözaltına aldı. 104 ayrı adrese baskın düzenleyen polislerin, polis kamerası ve MOBESE'lerden elde edilen görüntülerde tespit edilen kişileri gözaltına aldığı belirtiliyor.

İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, "Gezi Parkı" olaylarıyla ilgili bu sabah erken saatlerde operasyon düzenledi. Toplam 104 ayrı adreste arama yapan polis, aralarında öğrenci grupları üyelelerinin de bulunduğu yaklaşık 30 kişiyi gözaltına aldı. Arama yapılan adresler arasında öğrenci yurtları da bulunuyor. 

Emniyet kaynakları, gözaltına alınan kişilerin, "Olaylar sırasında provokatif hareketlerde bulundukları polis kamerası ve MOBESE'ler tarafından tespit edilen" kişiler olduğunu öne sürüyor. Olayları organize ettikleri de iddia edilen bu kişilerin, TGB, Öğrenci Kollektifler, Genç Umut gibi gençlik örgütlerinin yanı sıra Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) üyeleri olduğu belirtiliyor.


AVUKAT ERDEM: ARAMALAR USULSÜZ
Bu arada operasyon sırasında gözaltına alınanlardan biri de Halkevleri eski Başkanı İlknur Birol’un Öğrenci Kolektifleri üyesi kızı Bircan Birol’du. Birol ailesinin evinde yapılan aramaya katılan avukatları Mehmet Ümit Erdem, net bir adres verilmediği için binadaki diğer evlerde de usulsüz şekilde arama yapıldığını söyledi. 

Avukat Menmet Ümit Erdem şunları söyledi: “Çoğu üniversite öğrencisi yaklaşık 50 kişi gözaltına alındı. Teknik takip yapıldığını görüyoruz. Arama nedenleri 'halkı isyana teşvik', 'güvenlik güçlerine ve araçlarına saldırı', 'kamuya ve vatandaşlara zarar verme' olarak belirtilmiş. Aramalar polis kararında saat 04.00 itibariyle başlayarak 72 saat boyunca süreceği belirtilmiş. Polis, 'Çok adres var yetişemiyoruz' diyor. İlknur Birol’un araması saat 05.10’da başladı. Kapıyı kırarak girmişler içeri. Saat 10.00’da tamamlandı. Ancak arama kararında adreste daire numarası belirtilmediğinden apartmanın içindeki tüm daireleri arayabilir durumdalar. Zaten bu binada üst katı da aradılar. Bu bir usulsüzlüktür. Bununla ilgili gereken itirazı yapacağız. Ayrıca dijital delillerin kopyası mutlaka alınmalı, bir kopyası da avukatlara verilmeli ki delillerde değişiklik yapılmasın. Ancak elimizde makine yok, hard disk bir adet deyip bilgisayarları alıp götürdüler. CD’leri de benzer şekilde çuvallara doldurdular. İçinde grev, direniş gibi belirli kelimeler geçen film ve kitapları de toplayıp götürdüler.” 


YUMURTA SANIĞI DA GÖZALTINDA
Gözaltına alınanlar arasında, Abdullah Gül’ün İstanbul’un üniversitesini ziyareti sırasında çantasında taşıdığı 3 yumurta için gözaltına alınan ve polise direnme suçundan 11 yıl cezası istenen hukuk öğrencisi Y. E. ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın İstanbul Üniversitesi ziyareti sırasında gözaltına alınınca polisin kafasında yumurta kırdığı iddia edilen edebiyat öğrencisi U. G de var.