@ismailsaymaz

İstanbul'da Gezmiş'e, İzmir'de Altıok'a yasak

İstanbul'da Gezmiş'e, İzmir'de Altıok'a yasak
İstanbul'da Gezmiş'e, İzmir'de Altıok'a yasak
Marmara Üniversitesi'nde İnsan Hakları ve Anayasa Hukuku Çalışmaları Klübü'nün düzenlemek istediği "Siyasi Cinayetler ve Yargılamadaki Aksaklıklar" konulu panel, konuşmacılar arasında Deniz Gezmiş'in kardeşi Bora Gezmiş'in de olması nedeniyle rektörlüğü rahatsız etti. İddiaya göre rektörlük, "Gezmiş'i çıkarın, panele izin verelim" dedi. Bunun üzerine klüp, paneli iptal etti. Ege Üniversitesi'nde de CHP İzmir Milletvekili Zeynep Altıok'ün davet edildiği panele yasak getirildi.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Marmara Üniversitesi İnsan Hakları ve Anayasa Hukuku Çalışmaları Klübü, ay sonunda “Siyasi Cinayetler ve Yargılamadaki Aksaklıklar” konulu bir panel düzenlemek istedi. Konuk olarak CHP İzmir Milletvekili Zeynep Altıok, eski İstanbul Barosu Başkanı Turgut Kazan, Deniz Gezmiş’in kardeşi Bora Gezmiş ve Hrant Dink’in ailesinin avukatı Fethiye Çetin ile Prof. Dr. Osman Doğru davet edildi.

Rektörlük, klüp üyesi öğrencileri arayarak, “Bora Gezmiş’i programdan çıkarırsanız izin veririz” dedi. Öğrenciler bu yasaklamayı kabul etmeyerek, paneli iptal etti.

Ayrıca Ege Üniversitesi’nde yine Altıok ile gazeteci Barış İnce’nin katılacağı “Toplumsal Travmalar ve Gazetecilik” konulu panel, etkinlikten bir gün önce üniversite yönetimi tarafından yasaklandı.  

'UTANÇ VERİCİ'

Altıok, yaptığı açıklamada, akademi ve özgür düşünce adına utanç verici bir manzaranın yaşandığını ifade ederek, “Hak ihlalleri, katliamlar, travmalar ve hukuk mücadelesinin konuşulması, acıların anılması sizi neden rahatsız ediyor?” diye sordu ve ekledi:

"Üniversiteliler tartışacak, düşünecek, sorgulayacak ve elbette aydınlanmak için çeşitli insanları üniversiteye davet edecektir. Anormal olan, üniversite yönetimlerinin baskıcı ve yasakçı tutumudur. Üniversitelerin bu tutumunun siyasal iktidarın tutumuyla paralellik sergilediği görünüyor. Üniversite yönetimleri ‘politik olmak’ ile suçladıkları üniversite öğrencilerinden çok daha politik tutum sergiliyor. Akademi özgür olmalıdır. Akademi siyasal iktidarlara göre pozisyon alamaz.”