İstanbul'da 'gösteri' bitti, külü kaldı

İstanbul'da 'gösteri' bitti, külü kaldı
İstanbul'da 'gösteri' bitti, külü kaldı

Yeşilköy?deki İstanbul Gösteri Merkezi?nden geriye enkaz kaldı. Anadolu Ateşi 3 Mayıs?ta Troya gösterisini burada sergileyecekti. İGM Yönetim Kurulu Başkanı Özbey , şokta.

İstanbul'un en büyük şov merkezi yandı. İstanbul Gösteri Merkezi'ndeki yangın sırasında 'Anadolu Ateşi'nin kostüm ve dekorları da kül oldu. Merkezin yönetim kurulu başkanı 'sabotaj' iması yaptı
Haber: OLCAY CAN KAPLAN / Arşivi

İSTANBUL - ‘Avrupa’nın en büyük gösteri mekânı’, İstanbul Gösteri ve Kongre Merkezi’nde (İGM) dün belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı.  Çadır şeklindeki yapıda büyük hasar oluştu. Siyah duman tabakası yakındaki İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan da görüldü. Anadolu Ateşi dans topluluğunun Troya kostümleri ve dekorları kül oldu.
İGM Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Özbey, sabotaj iması yaptı.   Yeşilköy’de bulunan İGM (eski Mydonose Showland) İstanbul’da pek çok büyük konser, şov ve etkinliklere sahne olmuştu. 

‘Topbaş yıkmak istiyordu’

İGM’nin çatısında dün saat 10.15 civarında çıkan yangın kısa sürede yapıyı sardı. Yangına Bakırköy, Avcılar, Sefaköy, Fatih, Bahçelievler ve Şişli itfaiye ekiplerinin dışında İSKİ’ye bağlı su tankları da müdahale etti.
İtfaiye çadırı tamamen saran alevleri söndürmek için çabalarken bahçedeki LPG tankının patlama ihtimaline karşı önlem alındı. Yangın yaklaşık bir saat sonra söndürüldü. 
İGM Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Özbey yangın başladığı sırada kendisinin de temizlik işçileriyle beraber içeride olduğunu; üst katlarda başlayan yangına söndürme tüpleriyle müdahale ettiklerini anlattı.
İtfaiyenin de yarım saat geç geldiğini savunan Özbey, Büyükşehir Belediyesi ile arasındaki sorunlara dikkat çekti, sabotaj ihtimalini ima etti:
“Yangın sisteminin bağlı olduğu kuyu iki ay önce İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce hiçbir gerekçe gösterilmeden kapatıldı. 200 tonluk ayrı bir su bağlantısı istedik, ancak belediye buna da izin vermedi. Yangın çıkması için bir sebep yok. Devamlı bakımı yapılıyordu.  Beş yıldır burayı işletiyorum. Her seferinde belediye burayı yıkmak istedi. Çıkmamızı istiyordu ama davaları biz kazandık. Kadir Topbaş çok yıkmak istiyordu. Adalet izin vermedi ama yandı. Üzgünüm. Şoktayım şu an.”
İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ise “Söndürmede oradaki kuyularının herhangi bir fonksiyonu yoktu. Zaten orada ki binaların kullanması için 500 bin tonluk sudeposu mevcut” dedi.
Büyükşehir Belediye Başkanlığından yapılan açıklamaya göre   ‘yangına 96 personel ve 24 araç ile müdahale edildi, İGM’nin su deposu ve Dünya Ticaret Merkezi’nin yangın musluklarından su takviyesi alındı,  su sıkıntısı çekilmedi.  Dünya Ticaret Merkezi arazisine açılan kuyularsa  daha önce ‘ruhsatsız’ oldukları için dört kez mühürlenmişti. Kuyular son olarak Dünya Ticaret Merkezi’nin şikâyeti üzerine 13.1.2009 tarihinde yeniden mühürlendi.’

Mustafa Erdoğan üzgün

‘Anadolu Ateşi’ dans topluluğunun da kullandığı binada ‘Troya’ gösterisine ait malzemeler de büyük zarar gördü. Genel Sanat Yönetmeni Mustafa Erdoğan, ağlamaklıydı:
“Grup Mısır’da yapılan gösteri için yanlarında birer takım malzeme götürdü, diğer malzemeler burada kaldı.  Bir sürü malzememiz, dekorumuz maalesef yandı. Gösterilerimizi hep bu sahneye göre kafamda canlandırdım. Bizim gösterilerimizi yapabileceğimiz, bundan başka Türkiye’de salon yoktur. Kostümlerimizin hepsi el yapımı, bu nedenle yangın, bizim gösterilerimizi sekteye uğratabilecek” diye konuştu. Troya 3 Mayıs günü  İGM’de sahnelenecekti.
Olay yerinde incelemelerde bulunan Kültür Bakanı Ertuğrul Günay ise “Çok büyük üzüntü verici. En kısa zamanda İstanbul’un böyle mekâna ihtiyacı var” dedi. İGM Mydonose Showland adıyla 1999’da açıldı. Dev çadır, yaklaşık 5 bin seyirci kapasiteli. İGM 8 bin  metrekarelik  alanıyla Avrupa’nın en büyük gösteri merkezi.  Ünlü müzikal Mamma Mia, Uluslararası Kickbox Turnuvası, dünyaca ünlü sihirbaz David Copperfield’ın gösterisi İGM’de yapılan etkinliklerden.