'İstanbul'da had safhada kuraklık olacak'

Meteoroloji yetkilileri ağızbirliği etmişçesine 'eldeki verilere göre Türkiye'de kuraklık yaşanmadığını' vurguluyor. Ama Britanya'daki 'Univercity Collage London'ın...

İSTANBUL - Meteoroloji yetkilileri ağızbirliği etmişçesine 'eldeki verilere göre Türkiye'de kuraklık yaşanmadığını' vurguluyor. Ama Britanya'daki 'Univercity Collage London'ın (UCL) kuraklık tahmini üzerinde uzmanlaşmış grubunun 'elindeki veriler' tersini, hatta beterini söylüyor.
Dünyada pek çok kuruluş tarafından referans kabul edilen UCL'in tahminlerine göre 2007 yılının bahar aylarında Türkiye'nin batı kesiminde 'az' düzeyde seyredecek olan kuraklık, yaz aylarında yurdun kuzeybatı kesimlerinde 'had safhada' seyredecek. Had safhada kuraklık çekecek yerler arasında en büyük metropol İstanbul da var.
UCL'deki grup, kuraklık tahmini için uydudan izleme de dahil olmak son izleme ve tahmin yöntemlerini kullanıyor. Sonuç 'Dünya Kuraklık Monitörü' başlığı altında bir, üç, altı aylık ya da bir yıllık ve üzeri tahminler olarak (http://drought.mssl.ucl.ac.uk) adresinde yayımlıyor.


'Had safha' nedir?
Dünya Kuraklık Monitörü'nde kuraklık derecelendirmesi şöyle:
Az kuraklık: Bitkilerde kısa süreli kuruma ve büyüme yavaşlaması. Yeşilliklerin ve bitkilerin tam olarak gelişememesi.
Orta derecede kuraklık: Bitkilerde hasar, yüksek yangın riski, nehir, göl ve kuyularda düşük derecede su eksilmesi, gönüllü olarak su kısıtlanması talep edilmesi.
Şiddetli kuraklık: Bitkilerde kayıpların başlaması, çok yüksek yangın riski, su kıtlığı.
Had safhada kuraklık: Büyük yeşillikler ve bitkilerde kayıp, had safhada yangın riski, yaygın su kıtlığı.
Olağanüstü kuraklık: Yeşillik ve bitkilerde olağanüstü kayıp, göl, nehir ve derelerde acil durum oluşturacak derecede su kıtlığı, olağanüstü yangın riski.
Peki UCL'nin uyarısını Türkiye'deki uzmanlar nasıl değerlendirdi? İstanbul Meteoroloji Müdürü Mustafa Yıldırım "15 gün sonrasının yağış miktarlarında dahi sapmalar olabiliyor, bu nedenle uzun dönem tahminlere göre hareket edilmemesi gerekir" dedi. Yıldırım, uzun soluklu tahminlere göre davranılmaması gerektiğini söylese de dünyada uzun süreli hava tahminleri sürekli yapılıyor ve tarımdan denizciliğe pek çok alanda kullanılıyor.
Nitekim İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, söze Türkiye'de benzer tahminler yapmaya 'yetkili' bir merkezin yokluğunu anlatarak başladı, zaten böyle bir 'talep' de bulunmadığını vurguladı:
"Kurumlararası iletişim yetersiz. Devlet eğer bizden böyle bir harita çıkarılmasını isterse ve destek verirse, bilgi ve tecrübesiyle 50 yıllık kurum olan İTÜ Meteoroloji Mühendisliği de aynı çalışmaları yapabilir. Şu ana kadar devletin hiçbir kurumu bizden böyle bir çalışma istememiştir."
Kadıoğlu, kuraklık riski konusundaysa "Yazın içeceğimiz suyla, şu an araba yıkıyoruz" dedi.
'Kuraklık değil El Nino'
Türkiye Meteoroloji Mühendisleri Odası Başkanı Mustafa Diren'se Türkiye'nin 'her zaman' kuraklık tehdidiyle karşı karşıya olduğunu söyledi. Diren'in tahminine göre El Nino nedeniyle ılıman bir kış geçiren Türkiye'de, El Nino baharda etkisini kaybedecek, yağışlar da mevsim normallerine dönecek. (aa, Radikal)