İstanbul'da hava trafiği karıştı

İstanbul'da hava trafiği karıştı
İstanbul'da hava trafiği karıştı
Motor kısmı alev alarak acil iniş yapan Türk Hava Yolları (THY) Milano-İstanbul uçağın ardından İstanbul'da hava trafiği karıştı. Piste toprak zemine girerek durabilen THY uçağını kurtarma çalışmaları sekiz saat sürdü. Kapalı olan pist de tekrar kullanıma açıldı.

RADİKAL- Motor kısmı alev alarak acil iniş yapan Türk Hava Yolları (THY) Milano- İstanbul uçağın ardından İstanbul'da hava trafiği karıştı. Piste toprak zemine girerek durabilen THY uçağını kurtarma çalışmaları sekiz saat sürerken, Atatürk Havalimanı'ndan kalkış yapması planlanan uçaklar saatler boyunca park yerinde bekledi.

97 yolcusu bulunan THY'nin Milano-İstanbul seferini yapan TC-JPE kuyruk tescilli, Airbus A320 tipi yolcu uçağı Atatürk Havalimanı'na iniş için alçaldığı sırada motoru alev almış ve piste iniş yaptıktan sonra toprak zemine çıkarak durabilmişti. Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) ekipleri toprağa saplanan uçağı kurtarma çalışmaları sekiz saat sürerken, İstanbul'da uçuş trafiği arap saçına döndü. Kalkış için sıra bekleyen uçaklar saatlerdir park yerinde beklerken, yolcular ise uçak içerisinde bekliyor. İniş için sıra bekleyen uçaklar ise havada tur atarken, yakıt kritiğine giren uçaklar ise Esenboğa, İzmir Adnan Menderes ve Sabiha Gökçen Havalimanı'na yönlendirildi.

UÇAK HANGARA ÇEKİLDİ
Yaklaşık 8 saat süren incelemeden sonra uçak, Atatürk Havalimanı hangarına çekildi. Kapalı olan pist de tekrar kullanıma açıldı.
Uçakta görevli kaptanın Alphan Morkan olduğu öğrenilirken, Morkan'ın Hava Harp Okulu'ndan mezun olduğu ve iki yıldır THY'de çalıştığı bildirildi.

THY'DEN AÇIKLAMA 

THY'den yapılan açıklama şöyle denildi: "Atatürk Havalimanı'na acil inişi sırasında pistten çıkan TK 1878 sefer sayılı Milano-İstanbul uçağı hangarda bakıma alınmıştır. Geçici olarak uçuşlara kapatılan pist operasyona yeniden açılmıştır. Acil durum anında uçağı başarıyla indiren pilotlarımıza yolcularımızı güvenle tahliye eden kabin ekibimize, işbirliği içinde olan yolcularımıza ve DHMİ ekibine teşekkür ediyoruz."

Bu arada THY'den yapılan açıklamada İstanbul varışlı 57 yolcunun sağlıklı bir şekilde alandan ayrıldığı, bağlantısı olan 40 yolcunun ise da bagajları ile birlikte kendi seferlerine transfer edildiği belirtildi. (DHA)

97 yolcunun hayatını pilot kurtardı


Kaza yüzünden 45 sefer iptal edildi