İstanbul'da iki ayrı 1 Mayıs

Türk-İş'in 1 Mayıs mitingi Abide-i Hürriyet'te. Saraçhane'de buluşacak gruptan DİSK'in başkanı Çelebi, "Taksim açılmıyorsa yer göstersinler" dedi.

İSTANBUL - İstanbul'da bugün iki ayrı 1 Mayıs kutlaması yapılacak. DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, dünkü açıklamasında gerilim yaratmak istemediklerini belirterek, "Güvenlik gerekçesiyle Taksim'in emekçilere kapatılması haksızlık. Biz Taksim'i emekçiler için mutlak bir hedef diye önümüze koymadık. Saraçhane'de toplanacağız. Mitingi Beyazıt'ta da Aksaray'da da yaparız. İlgililer bize Abide-i Hürriyet dışında bir alan göstersin. Taksim ve Çağlayan'a hiçbir şekilde gitmeyeceğiz" dedi. DİSK, KESK, Türkiye Mimarlar ve Mühendisler Odaları Birliği ve Türk Tabipleri Birliği'nin ortak kararıyla emekçiler bugün 11.00'de Saraçhane'de buluşacak. CHP, DEHAP, SDP, TKP de destek verecek.
Türk-İş ise saat 09.00'da Kazancı Yokuşu'na karanfil bırakacak, Piyalepaşa Bulvarı üzerinde toplanılarak Çağlayan'a gidilecek.
Vali Muammer Güler, işçilerin polisle karşı karşıya gelmemesini istediklerini belirtip, "Kanunsuz eyleme müdahale edilecek" derken, Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü Ramazan Er de, haftalık basın toplantısında Taksim'deki kutlamalara güvenlik zafiyeti nedeniyle mi izin verilmediği sorusuna, "İstanbul ilinde toplantı ve gösteri yürüyüşü yapılacak yerler daha önceden valilikçe kamuoyuna duyurulmuştur. Bu çerçevede görev icra edilecektir" yanıtını verdi. Çağlayan çevresinde bazı cadde ve sokaklar, bugün saat 10.00 ile 17.00 arasında trafiğe kapalı olacak. Toplu taşıma araçlarının da, yolcularını Taksim merkeze girmeden önceki duraklarda bırakmaları planlanıyor. İstanbul' da emniyet personelinin izinleri de kaldırıldı. Diyarbakır Demokrasi Platformu,
İstasyon Meydanı'nın yerine kentin 12 kilometre uzaklığındaki fuar alanına izin verildiği için miting değil, Dağkapı Meydanı'nda basın açıklaması yapılacağını açıkladı.