İstanbul'da iki çocuğun durumu ağır

İstanbul'da iki çocuğun durumu ağır
İstanbul'da iki çocuğun durumu ağır

İstanbul Valisi Muammer Güler ve İl Sağlık Müdürü Ali İhsan Dokucu H1N1 ile ilgili açıklama yaptı. FOTOĞRAF: OKTAY ÇİLESİZ / AA

İSTANBUL - İstanbul Valisi Muammer Güler, kentte 50’ye yakın okulda 102 öğrencide ‘domuz gribi’ olarak da bilinen H1N1 virüsü tespit edildiğini, ikisi çocuk beş kişinin hastanelerde tedavi gördüğünü, çocukların durumunun kritik olduğunun ifade edildiğini bildirdi. Güler, “Beş günde öğrenci sayılarında 46’dan 102’ye ulaşılmış olması, okul sayısının 21’den 50’ye çıkması hastalığın daha geniş bir alanda kendisini gösterdiğini, yayılma hızının da beklentilere uygun olarak artmaya devam ettiğini gösteriyor” dedi.
Vali Muammer Güler, domuz gribiyle ilgili şu açıklamaları yaptı: “50’ye yakın okulda 102 öğrencide H1N1 virüsü tespit edildi. Şu anda üç ayrı hastanede beş hasta tedavi edilmektedir. Bunların üçü normal servislerde, ikisi de yoğun bakımda tedavi görüyor. Bir hastanemizde üç erişkin normal serviste tedavileri devam ediyor. Durumları iyidir. Ancak bir hastanemizde dokuz yaşında bir çocuğun durumu kritik olarak ifade edilmiştir. Bir üniversite hastanemizin yoğun bakımında da 18 aylık bir bebeğin tedavisine devam edilmektedir. Onun da durumunun kritik olduğu ifade edilmiştir.”
“Son 15 gün içinde özellikle de son beş günde hastalığın yayılmasında bir artış olduğunu söylemek mümkündür” diyen Güler, şöyle devam etti: “Hastalığın ilk görüldüğü 14 Mayıs’tan bugüne kadar tespit edilen vaka sayısı 409. Son 15 günde 150 pozitif vaka tespit edildi. Son beş günde ise sadece 56 öğrencide görüldü. Beş günde öğrenci sayılarında 46’dan 102’ye ulaşılmış olması, okul sayısının 21’den 50’ye çıkması hastalığın daha geniş bir alanda kendisini gösterdiğini, yayılma hızının da beklentilere uygun olarak artmaya devam ettiğini gösteriyor. Hastalığı şiddetle seyreden, ateşi düşmeyen, solunum sıkıntısı olan veya hastaneye yatırılanlardan tahlil alınıyor. Tüm hastalardan tahlil alınma uygulaması kaldırıldı. Şu anda gribi geçirenlerde bu sayıya dahil değil. Referans hastanelerine bu dönemde müracaatlar üç kat arttı.”

Yeni laboratuvar
İstanbul Sağlık Müdürü Ali İhsan Dokucu  ise hastalığın bulaşıcılık periyodunun 24 - 48 saatlik ateşli zamana ait olduğunu ve hastalığın çok büyük oranda temasla bulaştığını ifade etti. Dokucu, “Eğer gerçekten hastaneye gidecek kadar klinik bulgusu yoksa, hastaneye gitmesi durumunda kişinin bekleme salonlarında hasta olanlardan hastalığı kapması riski de söz konusu. Hastaneler hastalığın bulaşması açısından riskli alanlar. Önümüzdeki pazartesiden itibaren Zeytinburnu’ndaki Hıfzısıhha Enstitüsünde de ikinci bir tahlil laboratuvarımız hizmete girmeye başlayacaktır. Bu da Batı Anadolu bölgesine hizmet verecek bir laboratuvar olacaktır” diye konuştu. (aa)