İstanbul'da ilk metrobüs kazası

İstanbul'da ilk metrobüs kazası
İstanbul'da ilk metrobüs kazası

Lastiği patlayınca bariyerleri aşan metrobüs, iki araca çarparak durabildi. FOTOĞRAF: Sedat Yeşilırmak / dha

İSTANBUL - Avcılar’da, lastiği patlayan içi yolcu dolu ‘metrobüs’ bariyerleri aşıp iki araca çarptı. Şans eseri ölen veya yaralanan olmadı.  Kaza dün saat 11.00 sıralarında Şükrübey Mevkii’nde meydana geldi.
Metrobüs hattında ilerleyen araç, lastiğinin patlaması sonucu sürücünün kontrolünden çıktı. Bariyerleri aşıp E-5’e giren içi yolcu dolu araç,  burada iki otomobile çarptıktan sonra bariyerlere çarparak durabildi.
Otobüste ve iki otomobilde büyük ölçüde maddi hasar meydana gelirken, araçlarında hasar meydana gelen sürücüler “Bir anda çarptı. Şaşkınız” dedi. Trafikte yoğunluğa neden olan kaza nedeniyle metrobüs seferlerinde herhangi bir aksama yaşanmadı.
Kaza yapan aracın metrobüs hattında kullanılan Mercedes marka yeni araçlardan olduğu anlaşıldı. Metrobüs hattı için Hollanda’dan tanesi 2.4 milyon liraya ithal edilen  Phileas otobüsler İstanbul trafğine uygun olmadıkları için eleştirilmiş, bir ara ‘test amaçlı olarak’ trafikten çekilmişlerdi. Kendine ait hatta çok hızlı ilerleyebilen metrobüslerle ilgili olarak dile getirilen bir diğer şikâyet de yağışlı havalarda yolda biriken suları geçen araçlara sıçratıp görüşü bozmaları.  (Radikal)