İstanbul'da İranlılar Cezayirlileri dolandırdı

İstanbul'da İranlılar Cezayirlileri dolandırdı
İstanbul'da İranlılar Cezayirlileri dolandırdı
Kendilerine polis süsü veren İranlı 2 sığınmacı, Cezayirli bir turist aileyi dolandırıp, 8 bin Euro'sunu alarak motosikletle kaçtı. Polis ekipleri sığınmacıların kimliğini güvenlik kameralarından tespit ederek gözaltına aldı. Ancak Cezayirli turist ailenin Emniyet'te teşhis ettiği şüpheliler, çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

RADİKAL - Fatih Kemalpaşa Mahallesi, Mahmudiye Sokak'ta 18 Temmuz günü eşiyle birlikte kaldıkları otele dönen Cezayirli Mohammad Abdulmadjidi B.'nin yanına bir motosiklet yanaştı. Emniyet kaynaklarından edinilen bilgiye göre, motosikletin arka kısmında oturan şüpheli aşağı inerek kendisini polis olarak tanıtıp pasaport kontrolü yapacaklarını söyledi. Mohammad Abdulmadjidi B.'nin çantasını da arayan şüpheli, içinde 8 bin Euro olan cüzdanı alarak motosiklete binip kaçtı. Turist Mohammad Abdulmadjidi B. ise polis merkezine giderek şikayetçi oldu.

ŞÜPHELİLER KAMERALARDAN BELİRLENDİ

Olaya el koyan Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri, şüphelileri yakalamak için çalışma başlatarak çevredeki güvenlik kamerası görüntülerini incelemeye aldı. Güvenlik kamerası görüntülerini izleyerek şüphelilerin kimliklerini belirleyen ekipler, zanlıların İran uyruklu Ali A. (30) ve Majid J. (32) olduklarını tespit etti. Şişli'de bir alışveriş merkezinde yakalanarak gözaltına alınan şüpheliler, Gayrettepe'deki Asayiş Şube Müdürlüğü'ne götürüldü.

TÜRKİYE 'DE SIĞINMACI OLDUKLARI TESPİT EDİLDİ

Cezayirli turist Mohammad Abdulmadjidi B. ve eşi tarafından teşhis edilen 2 İranlıya Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHRC) tarafından Türkiye'de sığınma hakkı verildiği öğrenildi. Ali A. ve Majid J.'nin Emniyet'teki işlemlerinin ardından 8 Ağustos Cumartesi günü çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldığı belirtildi.

8 BİN EURO'YU ALIP KAÇMALARI GÜVENLİK KAMERASINDA

Güvenlik kameralarına yansıyan olayda, motosikletli olan Ali A. ve Majid J.'nin yoldan geçen Mohammad Abdulmadjidi B. ve eşini durdurmaları görülüyor. Şüphelilerin, turist ve eşini yolun kenarında park halinde bulunan iki otomobilin arasına almaları da görüntülere yansıyor. Daha sonra, Mohammad Abdulmadjidi B.'nin kaldığı oteli işaret etmesi güvenlik kameralarınca saniye saniye kaydediliyor. Takım elbiseli ve kravatlı olduğu görülen şüpheli Majid J.'nin, Mohammad Abdulmadjidi B.'nin çantasını ve üstünü araması dikkat çekiyor. Zanlının, bu sırada yoldan bir kişinin geçtiğini fark ederek aramayı durdurması da görüntülere yansıyor. Daha sonra, Majid J.'nin çantadan aldığı 8 bin Euro parayı önce kokladığı görülüyor. Şüphelinin paraları alarak ilerlemesi ve yaklaşık 25 adım attıktan sonra Ali A.'nın kullandığı motosiklete binerek kaçmaları güvenlik kameralarınca kaydediliyor. (DHA)