İstanbul'da itfaiyenin acı günü

İstanbul'da itfaiyenin acı günü
İstanbul'da itfaiyenin acı günü
Sultanbeyli'de bir halı satış mağazasında çıkan yangına müdahale eden 3 itfaiye erinden biri öldü, ikisi yaralandı. Eyüp'te de araç bakımı sırasında elektrik akımına kapılan bir itfaiye eri hayatını kaybetti

 

Ömer ERDEM

 

İSTANBUL - Sultanbeyli'de halı mağazasında çıkan yangında, 29 yaşındaki itfaiye eri Mustafa Arabacı sırtındaki oksijen tüpüne rağmen yoğun dumandan zehirlendi. Zorla kendisini dışarı atan Mustafa Arabacı, kaldırıldığı hastanede kurtarılamadı. Yangında Mustafa Arabacı'nın üç arkadaşı da dumandan zehirlenerek ağır yaralandı.ALEVLERİN ARASINA DALDILARİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'ndan verilen bilgiye göre saat 09.40'da Mehmet Akif Mahallesi, Fatih Bulvarı, No 182'deki Kemal İlhan ve kardeşlerine ait iki ay önce açılan İlhanlar Halı Mağazası'nda yangın çıktığı ihbarı geldi. Çevre sakinleri ise yangının saat 08.30 sıralarında çıktığını söyledi. Sultanbeyli İtfaiye Grubu'na bağlı ekipler 5 dakika sonra yangın yerine ulaştı. Yangına Mustafa Arabacı, Ali Üreyil, Yaşar Üresil ve İshak Özel alevlerin içine girerek yangına ilk müdahaleyi yaptı. Dört itfaiyeci eri içerdeki yoğun dumandan etkilendi.
Zehirlenen itfaiye erleri kendilerini zorla dışarı attı. Son gücüyle dumanlardan kurtulan Mustafa Arabacı dizleri üzerine yere düştü. Mustafa Arabacı'ya ilk müdahaleyi meslektaşları yaptı.
Ağır yaralanan itfaiye erleri özel Ersoy Hastanesi'ne kaldırıldı. Ancak Mustafa Arabacı tüm müdahalelere kurtarılamadı. Zehirlenen itfaiye erlerinin tedavisi sürüyor. Mustafa Arabacı'nın cesedi Sultanbeyli Devlet Hastanesi'nin morguna kaldırıldı.MAĞAZA YANGININDA 62 İTFAİYECİ GÖREV YAPTIYangını söndürme çalışmalarına Yenidoğan, Kurtköy, Bakırköy ve Kartal itfaye ekipleri de katıldı. Söndürme çalışmalarında 62 itfaiyeci görev aldı, 18 itfaiye aracı kullanıldı. Yangın yüzünden bulvar kapatıldı. Sultanbeyli Kaymakamı Mehmet Ceylan ile Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin yangın yerinde inceleme yaptı.
Kötü haberi alan itfaiye erlerinin yakınları olay yerine geldi. Mustafa Arabacı'nın öldüğünü öğrenen yakınları ağladı. Şehitk itfaiye erinin bayılan yakınları ise hastaneye kaldırıldı. Mağaza sahipleri yangını çaresizlik içinde seyretti. Mağaza sahiplerinin kızları yangını görünce bayıldı.ELEKTRİK ÇARPTIEyüp'te de İtfaiye Grup Amirliği'nde saat 09.00 sıralarında bakım onarım çalışması yapan 29 yaşındaki Hüseyin Çekiç, elektrik çarpması yüzünden ağır yaralandı. Ambulansla Bezm-i Alem Valide Sultan Vakıf Gureba Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılan Hüseyin Çekiç, doktorların tüm müdahalesine rağmen kurtarılamadı.Belediye yetkilileri yüksek teknolojiye sahip olan itfaiye araçlarının görev dönüşleri ve ara periyotlarla elektrik ile şarj edildiğini olayın araştırıldığını açıkladılar. (dha)