İstanbul'da Kaide operasyonu: 1 ölü

Sultanbeyli'de PTT şubesine yönelik soygun girişiminde bulunan Kaide üyesi bir kişi öldürüldü, biri yaralı üç kişi yakalandı

İSTANBUL - Sultanbeyli'de bir PTT Şubesini soymak isteyen ve Kaide üyesi oldukları öne sürülen dört kişiyle polis arasında çatışma çıktı. Çatışma sonucu bir kişi öldü, 3 kişi sağ olarak ele geçirildi. Bir görgü tanığı, "Minibüsle geldiler. Başlarında kar maskesi vardı, silahları ellerindeydi. PTT'ye girmek için hamle yaptılar. Ancak bu sırada sivil polis olduklarını öğrendiğimiz güvenlik güçleri ile karşılaştılar. Çatışma başladı. Beş dakika sürdü. Polisin hemen müdahale etmesi sayesinde olay kısa sürede çözüldü" dedi
İstanbul Valisi Muammer Güler, Kaide'ye yönelik operasyonda PTT'yi soymaya çalışan örgüt mensuplarıyla çatışma çıktığını, çatışmada bir teröristin öldürüldüğünü söyledi. Güler, olayda biri ağır yaralı olmak üzere üç teröristin sağ olarak yakalandığını belirtti. Güler, "Soygun girişiminde bulunmak üzere Sultanbeyli’ye gelen dört kişi polisle karşılaştı. Polisle karşılaşmaları sırasında ateş açılmış, polisimizin karşılık vermesi üzerine de soyguncu veya yasa dışı örgüt üyesi olduğu tahmin edilen bir kişi ölü, bir kişi de yaralı ele geçirildi. Diğer iki kişi de hemen olayın akabinde yapılan takip sırasında yakalandı" dedi. 
Güler, Vatan Caddesi’ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü yerleşkesinde basın mensuplarının soruları üzerine, İl Güvenlik Komisyonu toplantısını yaptıkları sırada gelen haber üzerine Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ve ilgili müdürlerin olay yerine intikal ettiklerini söyledi. Basın mensuplarının "Hangi örgüt?" sorusuna karşılık Güler, "Kaide terör örgütüne yönelik bir takip sırasında böyle bir olay meydana geldi" yanıtını verdi. Güler, soygun girişiminde bulunulacağı bilgisi olduğunu ve o bölgede de bir tertibat alındığını yineleyerek, "Polisimizle karşılaşan örgüt mensupları ateş açmışlar. Polisimizin de karşılık vermesi üzerine bir kişi ölü, bir kişi yaralı, iki kişi de sağ olarak ele geçirilmiştir. Emniyet mensuplarından yaralı yok. Olayın soruşturması şu anda devam ediyor" dedi.
Olayın nerede meydana geldiğinin sorulması üzerine Güler, "Bir PTT şubesindeki soygun girişimi olduğu söyleniyor. Daha önce o bölgede PTT temsilciliklerinde, jandarma ve emniyet bölgesinde bu tip girişimler vardı. Arkadaşlarımızın da bu konuda takipleri vardı" diye konuştu.
 
TUZLA’DA 1 POLİSİN ŞEHİT OLMASI
 
Güler, Tuzla’da ve Pendik’te araç yakma olaylarının meydana geldiğini anımsatarak, onlarla ilgili soruşturma çalışması yapan bir ekibin, çalıntı otomobil tespiti yapması üzerine içindeki kişileri takibe aldığını kaydetti. Takip sırasında meydana gelen trafik kazasında bir polis memurunun şehit olduğunu hatırlatan Güler, "Yarın onun cenazesi buradan törenle memleketine gönderilecek. Bir arkadaşımız maalesef ağır yaralı. Bu olayla ilgili olarak 3 kişi de yalandı. Yaralı olan polisimizin yoğun bakımdaki tedavisi sürdürülüyor" bilgisini verdi. (aa)