İstanbul'da kar başladı Öğleden sonra tipi bekleniyor

Hadımköy, Ümraniye, Bahçeköy ve Levent'te başlayan kar yağışı, öğleden sonra bütün İstanbul'da etkili olacak ve tipiye dönüşecek.

İstanbul Meteoroloji Bölge Müdürü Mustafa Yıldırım, kentte sabah saatlerinde başlayan yağmur ve karla karışık yağmurun bazı yerlerde kar yağışına dönüştüğünü bildirdi.
"Hadımköy, Ümraniye, Bahçeköy ve Levent'te kar yağışı başladı" diyen Yıldırım, kar yağışının öğle saatlerinden itibaren tüm ilde etkili olacağını söyledi. Yldırım, "Kar yağışı öğleden sonra tipiye dönecek" dedi. Tipi şeklindeki kar yağışının yarın akşama kadar etkili olacağını anlatan Yıldırım, kar yağışının cumartesi günü de devam edeceğini, ancak hızını keseceğini kaydetti.
Yıldırım, gece ve sabah saatlerinde lodostan esen rüzgarın kuvvetli poyraza dönmeye başladığını, hava sıcaklıkların da hızla düştüğünü vurgulayarak, "Rüzgar akşam saatlerinde hızını artıracak. 80-90 kilometre hızla esecek olan rüzgarın hızı, zaman zaman 100 kilometreyi bulacak" diye konuştu.

BELEDİYEDEN UYARI: PANİĞE KAPILMAYIN

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Rafet Bozdoğan, kimsenin panik yapmaması gerektiğini belirterek, "Bunu vatandaşlardan rica ediyoruz. Donanımlı ekiplerle biz bunun üstesinden rahatlıkla geliriz. Yeter ki, vatandaşlar bize soruna müdahale şansı versin" dedi.
Poyraz fırtınasının geçen ay yaşanan ve saatte 120 kilometreye kadar çıkan fırtınaya göre daha hafif geçmesi bekleniyor.
Ulaşım Daire Başkanı Bozdoğan, İstanbul Valiliği Afet Yönetim Merkezi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi'nin dün yaptığı uyarılar doğrultusunda çalışmalarının sürdüğünü söyledi. Ekiplerin 'yüksek alarm' düzeyinde tutulduğunu ifade eden Bozdoğan, şunları kaydetti:
"İstanbul'da yaklaşık 100 noktada, iş makineleri ve tuz araçlarıyla 5 bine yakın personelimiz hazır bekliyor. Bunları müdahale noktalarına yerleştirdik. Ümit ediyorum ki, vatandaş da duyarlı davranır, ekiplerimizin çalışmalarına fırsat verecek şekilde hareket eder. Biz de inşallah sorunsuz olarak bu işin üstesinden geliriz."
Bozdoğan, şehrin değişik yerlerine yerleştirilen kameralardan alınan görüntülere göre de, bugün trafikteki araç sayısında yüzde 25'lik azalma olduğunu dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Hala yüzde 75 oranında araçlar trafikte. Bu da ciddi bir rakamdır. Bunların hepsinin aynı anda trafiğe yüklenmesi yine sıkıntılar doğurabilir. Onun için vatandaşların çok bilinçli hareket etmelerini, şerit disiplinine uymalarını ve kesinlikle emniyet şeritlerini kullanmamalarını istiyoruz. Böylece biz de olası bir sıkıntıya müdahale etmiş oluruz."
Geçen ay yaşanan afette de aynı önlemlerin alındığını, ancak birçok vatandaşın yolları bilinçsiz kullandığını kaydeden Bozdoğan, bu nedenle de müdahale şanslarının azaldığını vurguladı. Bozdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:
"Bir yere gönderilen araçlar, 3-4 saatte gidebildi. Bu sefer ek tedbirler alındı, okullar 2 gün, kamu kurumları öğleden sonra tatil edildi. Böylece servisler ortadan kalktı. Akşama doğru bir tek vatandaşın arabasıyla uğraşacağız. Zincirsiz olanlar ikinci kademeye kalacak. Kamyonlar, TIR'lar üçüncü kademeye kalacak. Dolayısıyla yol üzerindeki trafik yoğunluğunu da günün belli saatlerine yaymış olacağız.
'İdareciler çalışmıyor' diye geçen afette eleştirildik. Gerekli tedbirleri orada da almıştık. Bu sefer daha sıkı tutuldu ve vatandaşın kendi özgür iradesiyle karar vermesi gereken kararları biz aldık. Kar ve tipi başladığı zaman kimse panik yapmasın. Hassasiyetle bunu vatandaşlardan rica ediyoruz. Donanımlı ekiplerle biz bunun üstesinden rahatlıkla geliriz. Yeter ki, vatandaşlar bize soruna müdahale şansı versin."
Bozdoğan, araçların şu an zincir taşıyıp taşımadıklarının tespitinin zor olduğunu da anlatarak, "Bunu kar yağınca göreceğiz, ama emniyet kesinlikle bazı hatlarda zincirsiz araçlara izin vermeyecek" dedi.

KIŞLA MÜCADELE EKİBİ GÖREV BAŞINDA

22 - 23 Ocak'taki fırtınada yaşanan görüntülerin bir daha yaşanmamasını
isteyen İstanbul Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi, aldığı olağanüstü önlemleri bugün en üst seviyeye çıkardı. Kentteki pek çok noktada iş makineleri, tuzlama araçları ve tuz yüklü kamyonlar, kar yağışına karşı hazır bekletildi.

DENİZ ULAŞIMI

Bu arada, Marmara Denizi'nde etkili olan lodos nedeniyle İstanbul Deniz Otobüsleri seferlerinde sabah saatlerinde aksamalar yaşandı. İDO'nun Boğaz ve Kadıköy-Eminönü hattı dışındaki seferleri, saat 09.00'a kadar iptal edildi. Yetkililer, yapılamayan diğer iç hat seferlerinin saat 09.10'dan itibaren yeniden başladığını belirtirken, feribot seferlerinde ise herhangi bir aksamanın söz konusu olmadığını bildirdi. Türkiye Denizcilik İşletmeleri'ne (TDİ) bağlı Şehir Hatları İşletmesi yetkilileri de, Sirkeci-Yalova vapur seferinin Adalar'a kadar yapıldığını, diğer hatlarda ise bir sorun yaşanmadığını kaydetti.