İstanbul'da kar bilmecesi

Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, yeni bir açıklama yaparak İstanbul'da havanın yağmurlu, gece ise karla karışık yağmurlu olacağını açıkladı.

İstanbul'da 'beklenen' kar bugün de yağmadı. Valilik, Büyükşehir Belediyesi ve Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü İstanbul'da 'kar beklentisi' içeren duyurular yaparak vatandaşlardan önlem alınması istemesinin ardından, Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, bugün yeni bir açıklama yaparak İstanbul'da havanın yağmurlu, gece ise karla karışık yağmurlu olacağını açıkladı. "Yağmur" açıklaması "yoğun kar yağışı" bekleyen İstanbulluları şaşırttı.
Dün öğleden sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Vali Muammer Güler'in İstanbul'da etkili olması beklenen kar yağışına ilişkin olarak yaptığı açıklamaların ardından, Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, bugün İstanbul'da havanın yağmurlu, gece ve sabah ilk saatlerde Avrupa yakasının karla karışık yağmurlu, yüksek kesimlerde kar yağışlı olacağını bildirdi. Açıklamaya göre, İstanbul'da hava yağmurlu, gece ve sabah ilk saatlerde Avrupa yakası karla karışık yağmurlu, yüksek kesimlerde kar yağışlı olacak. Gece en düşük sıcaklık 3, yarın en yüksek hava sıcaklığı 7 derece dolayında olacak. Yetkililer sürücüleri buzlanmaya karşı da uyardı.

TOPBAŞ: HER TÜRLÜ ÖNLEMİ ALDIK

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, dün İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin internet sitesine yaptığı açıklamada, Büyükşehir ve ilçe belediyeleri olarak hem araç-gereç, hem de tuz stoku açısından karla mücadeleye hazır olduklarını, bu konuda bir problem olmayacağını söyledi. Karla mücadele için 406 aracın özellikle trafikte problem olması muhtemel hatlar ve ana arterler başta olmak üzere kentin 26 bölgesinde konuşlandığını belirtti. Sürücülerden zincirsiz yola çıkmamalarını isteyen Başkan Topbaş, " Bize bu kışın çok ağır geçeceği bilgisi gelmedi. Ama bir kar yağışı var. İstanbul'a aniden bastırabilir. Her türlü tedbirimizi aldık, ancak ben özellikle emniyet şeritlerinin kullanılmaması konusunda sürücüleri uyarmak istiyorum. Kar yağdığı zaman, trafikteki yoğunluğun azalması için mümkün olduğunca toplu taşıma araçlarının kullanılmasını istiyorum. Tedbirli olmak gerekiyor. Doğanın şartlarına göre bizim de yaşamımızı düzenlememiz gerekiyor" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7367627367620

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.