İstanbul'da kar yağışı başladı

İstanbul'da kar yağışı başladı
İstanbul'da kar yağışı başladı
İstanbul'da 2013 yılının beklenen ilk kar yağışı başladı.

İSTANBUL - Meteoroloji’nin günler önce haber verdiği kar yağışı başladı. Büyükçekmece, Beylikdüzü, Hadımköy gibi İstanbul’un batısında kalan yerlerde saat 04.30 sıralarında kar yağışı görüldü.

Saat 05.30 sıralarında Bağcılar ve çevresinde kar yağışı başladı. Kar yağışı aralıklarla devam ederken, park, bahçeler, yollar ve park halindeki araçlar beyaza büründü. İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’ne ait karla mücadele ekipleri yollarda hazır bekletiliyor. Yetkililer kar yağışı nedeniyle yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı vatandaşların tedbirli olmaları konusunda uyarılarda bulundu.

ATATÜRK HAVALİMANI KAR ALTINDA

Kar yağışı etkisini artırarak devam ederken Atatürk Havalimanı’nda da uçaklar yoğun yağışta adeta kayboldu. Bu arada hava trafiğinin etkilenmemesi için kar mücadelesi başladı. Devlet Hava Meydanları İşletmesi İstanbul Atatürk Havalimanı Baş Müdürü Celal Özuğur, Doğan Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada personel ve araç sayısını artırarak uçuşların normal olarak yapılmasını sağlamaya çalıştıklarını bildirdi .Özuğur, "Araç sayılarımızı artırarak 59'a yükselttik.Karla mücadelede her nöbette 63 kişi olmak üzere 4 vardiya çalışıyoruz. Pistlere buzlanmaya karşı de-icing sıkıldı. Pistlerde frenleme değerlerini ölçtürdük ve frenleme değerleri normal düzeyde.

HAVA TRAFİĞİ AKSAMADI

Bu arada pist konfigrasyonu, değişimleri yaparak trafiği aksatmadan karla mücadele ediyoruz" dedi. Uçaklara da buzlanmaya karşı pist başlarında anti-icing işlemi yapılıyor. Pist başına çıkmadan önce uçaklar kuyruğa girerek, alkol ve glikoz karışımı sıvıyla yıkandı.Bu arada uçaklar ve uçaklara binmeye çalışan yolcular yoğun kar yağışı esnasında kaybolmaları ilginç görüntüler oluşturdu.(dha)