İstanbul'da "kırmızı" trafik alarmı

İstanbul'da "kırmızı" trafik alarmı
İstanbul'da "kırmızı" trafik alarmı
Bayram tatili 9 güne çıktığı andan itibaren İstanbul trafiğinde beklenen "Kara Cuma" daha mesai bitiş saatleri gelmeden başladı. İstanbul trafiği saat 4'ten itibaren alarm vermeye başladı. İBB Trafik haritalarında giderek kızaran tablo, daha mesai saatleri bitmeden %65'lik bir trafik yoğunluğuna yol açtı!

RADİKAL - İstanbul 'da Bayram arefesinde beklenen trafik yoğunluğu, tatilin 9 güne çıkartılmasıyla birlikte 18 Eylül Cuma günü tam anlamıyla bir patlama yaşıyor. Henüz daha yerlerinden çıkmamış çalışan kesimin yollara düşmediği anlarda bile trafik yoğunluğu %65'lere dayanan İstanbul'da akşam saatlerinde çok daha sıkıntılı anların yaşanacağı şimdiden belli olmaya başladı.

Özellikle tatile çıkacak olanların otobüs seferlerinin hareket etmesiyle birlikte gece saatlerinde de ayrı bir yoğunluğa sahne olacak ana yollar, şimdiden kapanmış durumda. İkinci köprüde Anadolu- Avrupa istikametinde Esenyurt'tan başlayan kuyruklar görülürken, aynı istikamette Boğaz köprüsü trafiği Bakırköy'den başlıyor.

İstanbul otogarında bayram yoğunluğuTATİLCİLER AKŞAM SAATLERİNDE YOLA DÜŞTÜ, TEM KİLİT

Kurban Bayramı tatilinin, idari izinlerle 9 gün olması nedeniyle İstanbul dışına çıkmak isteyenlerin bir bölümü akşam saatlerinde yola çıkmaya başladı. Saat 18.30'a sıralarına kadar sakin olan TEM ve D-100 karayolu'nun Çamlıca-Gebze arasında hareketlilik gözlendi.TEM Otoyolu'nun Çamlıca-İzmit arasında mesai bitiminden sonra bayram tatilini İstanbul dışında geçirmek isteyenler yola çıkmaya başlayınca yoğunluk yaşandı. Saat 19.00'dan itibaren TEM'de Anadolu istikametine doğru trafik neredeyse normalin iki katına çıktı. Yollarda herhangi bir sorun yaşanmazken, Yalova-Bursa istikametine gidecek olan ve İzmit Körfezi'ni dolaşmak istemeyen araç sürücülerinin tercih ettiği Gebze Eskihisar'daki feribot iskelesinde de araç kuyrukları oluştu. İDO Bölge sorumlusu Aşkın Lermi bugünden itibaren Eskihisar-Topçular arasında gemi sayısının 12'den 15'e çıkarıldığını, ancak yarın 3 gemi daha geleceğini ve 18'e ulaşacağını söyledi.

Yaşanan yoğunluğa rağmen, feribotlar Topçular iskelesinde bekleme yapmadığından buraya gelen araçlar en fazla yarım saat bekledikten sonra feribota alınıyor. Trafikteki yoğunluğun gece de devam etmesi beklenirken, trafik yetkilileri bayrama daha 5 gün olduğunu hatırlatarak, İstanbul dışına gitmek isteyenlerin bu durumda bir anda trafiğe yüklenmeyeceklerini, trafikte geçen bayramlardaki kadar sıkışıklığın olmayacağını umduklarını söylediler.

(DHA)