İstanbul'da korkulan oldu, silahlar çekildi

İstanbul'da korkulan oldu, silahlar çekildi
İstanbul'da korkulan oldu, silahlar çekildi
Beyoğlu'nda kapatılan DTP'nin eski İstanbul il binası önünden yürüyüşe geçen bir grup, ev, iş yeri ve araçların camlarına molotofkokteyli ve taş atarak zarar verdi. Protestocuları eli silahlı başka bir grup, satır, balta, beyzbol sopaları ve döner bıçaklarıyla kovaladı

 

HALUK ATALAY

İSTANBUL - Beyoğlu Kalyoncu Kulluk Caddesi üzerindeki DTP Binası önünde toplanan yaklaşık 200 kişi, saat 13.00 sıralarında Anayasa Mahkemesi'nin DTP'yi kapatma kararını protesto etti.

Kürtçe Abdullah Öcalan lehine slogan atan topluluk adına açıklamayı DTP İstanbul İl Eşbaşkanı Mustafa Avcı yaptı. Mahkemenin kararının demokrasiyi sindirmek amacını taşıdığını öne süren Avcı, Kürt halkı olarak demokrasiye olan inançarının kaybolmadığını söyledi. Ak Parti iktidarının açılımla çıkmaz yola saptğını belirten Avcı, “AKP istediğini alamayınca, partiyi kapatma yoluna gitti. Karar siyasidir. Mücadelemize başka bir boyutta, demokratik yolları kullanarak devam edeceğiz” dedi.

 OLAYLAR ÇIKTI

 


Açıklamanın ardından yüzleri maskeli yaklaşık 200 kişi, önce sokaktaki çöp konteynerlarını devirdi. Daha sora Dolapdere yönüne ilerleyerek ellerindeki taş ve molotofkokteyllerini attılar. Dilbaz Sokak üzerindeki penceresinde Türk bayrağı olan“Kemalpaşalılar Kahvehanesi” bütün camlarını indiren topluluk, sokaktaki park halindeki 8 otomobile büyük hasar verdi.  Bunun üzerine eli salihlı bir grup, silah, balta, beyzbol sopası, döner bıçakları ile topluluğun üzerine “Ya Allah bismillah, Allahüekber”, “Hepimiz Mehmediz, PKK'ya Yeteriz” sloaganları atarak kovaladılar. Protestocular kovalayan gruptan bazı kişiler Türk bayrağı açtı.

Dolapdere Çukur Mahallesi'nde de ara sokaklarda barikat kurarak ateşe veren göstericilere polis müdahale etti. Bir MOBESE kamerasını kıran göstericilerin taşla saldırısına polis gözyaşartıcı bomba kullanarak karşılık verdi. Göstericiler bir MOBESE kamerasını da kırdı. Polisin müdahalesi sonrası göstericiler ara sokaklarda gözden kayboldu.  (dha)