İstanbul'da kuduz ölümü

Akranları, CeBit Fuarı'ndaki son teknoloji ürünlerini kurcalarken, fuar alanına beş kilometre uzaklıkta bir çocuk, kuduzdan öldü. Büyükçekmece'ye bağlı Kıraç beldesinden Serkan Karabucak, 14 gün önce bir köpek tarafından ısırılmıştı.

İSTANBUL - Akranları, CeBit Fuarı'ndaki son teknoloji ürünlerini kurcalarken, fuar alanına beş kilometre uzaklıkta bir çocuk, kuduzdan öldü. Büyükçekmece'ye bağlı Kıraç beldesinden Serkan Karabucak, 14 gün önce bir köpek tarafından ısırılmıştı.
'Tek evladını' bir değil birkaç hastaneye götürdüğünü ama aşılamadıklarını söyleyen baba, beş yaşındaki oğlunun cesedini otopsiye gönderirken 94 yaşındaki annesinin ölümüyle sarsıldı.
Serkan Karabucak'ı 'ölümlerin en acı biçimi'ne götüren süreç 14 gün önce başladı. Adı sık sık kuduz vakalarıyla anılan Kıraç beldesinde başıboş köpeklerden biri evinin önünde oyuncaklarıyla oynayan Serkan'ı yüzünden ısırıp kaçtı. Kaçarken bir çocuğu ve bir kadını daha ısırdı. Baba Sefer Karabucak'ın anlatımına göre; Serkan'ı hemen Büyükçekmece Devlet Hastanesi'ne götürdüler. Burada bir iğne yapıldıktan sonra Haseki Hastanesi'ne sevk edildiler. Ama sevk evrakları eksik diye kayıtları yapılmadı. Babanın iddiasına göre Serkan, kuduzla ilgili birim yerine Cerrahpaşa'ya yollandı. Yüzündeki yaralara dikiş atılıp yollandı. Bu arada Kıraçlılar köpeği yakalayıp öldürmüştü bile.
Köpekten alınan numuneler Pendik Hayvan Hastalıkları Merkez Araştırma Enstitüsü'ne gönderildi. Ama tam ailesi 'Yaraları iyileşiyor' diye sevinirken, ısırıldıktan beş gün sonra Serkan ateşlendi. Yine Büyükçekmece Devlet Hastanesi'ne, oradan Haseki'ye sevk edildi. Serkan'ın durumu giderek kötüleşirken kötü haber geldi. Köpek kuduzdu. Aşı olan diğer çocuk ve kadın, iyileşmişti. Ama Serkan salı günü öldü. Ondan sadece bir gün sonra torununun acısına dayanamayan 94 yaşındaki babaanne Fehmiye Karabucak kalp krizinden öldü.
İÜ Veteriner Fakültesi Öğretim Görevlisi Tamer Dodurka'ya göre olayda bir değil birkaç ihmal var: "Eğer köpek sahipsizse, bulunamıyorsa mutlaka kuduz aşısı yapılır. Zaten kuduz bir köpek 10 gün içinde ölür. Isırma baş bölgesindeyse sadece aşı değil, serum da uygulanmalıdır."
Dün babaanne ve torunun cenazesine katılan Kıraç Belediye başkanı Hamit Öncü, beldeye kamyonlarla başıboş köpek atıldığını iddia ederek "Barınağımıza bugüne kadar 3 bin 500 köpek getirdik. Toplatıyoruz. Aşılıyoruz" dedi. Daha önce ısırılan bir ineğin de ölmesi nedeniyle Kıraç dün karantinaya alındı. Karantina Serkan'a yetişmedi. Yetkililer konuşurken Kıraç sokaklarında köpekler her şeyden habersiz dolaşmaya devam ediyordu. (dha, Radikal)