İstanbul'da kurbanlık satışı başladı

Büyükbaş kurbanlıklar 1.5-5 milyar, küçükbaş kurbanlıklar ise 250-400 milyon lira arasında değişen fiyatlarla satılıyor.

İstanbul'da kurbanlık hayvanlar satışa çıktı. Satış noktalarında, büyükbaş kurbanlık hayvanlar 1.5-5 milyar, küçükbaş kurbanlık hayvanlar ise 250-400 milyon lira arasında değişen fiyatlarla satılıyor.
Büyükbaş hayvanlardan 150-350, küçükbaş hayvanlardan ise 25-80 kilo arasında et çıktığını belirten kurban satıcıları, bu yıl kurbanlıklara talebin fazla olduğunu söyledi.

NELERE DİKKAT ETMELİ?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Hüner Öztürk, vatandaşlara kurbanlık hayvan alırken öncelikle hayvanın veteriner sağlık raporunu sormalarını isteyerek, şu önerilerde bulundu:
"Hayvanların burnundan, ağzından akıntı gelmemesi gerekiyor. Hayvanın gözleri ve tüyleri parlak olmalı. Mat tüyler ve boşa bakışlar, hayvanın hastalıklı olduğunu akla getirir. Hayvanın herhangi bir organının eksik olmaması, zayıf olmaması ve öksürme, aksırma gibi problemlerinin bulunmaması gerekiyor. Sağlık raporu olmayan hayvanlar kaçak gelmiş hayvanlardır ve bulaşıcı hastalıklara karşı aşılarının olmadığını gösterir. Bu nedenle, hayvanın veteriner sağlık raporunun olup olmadığının kontrol edilmesinde büyük fayda var."
Satın alınan hayvanın kurbanlık olabilmesi için, büyükbaş hayvanlarda iki yaşını doldurmuş, küçükbaşlarda da en az 6 aylık olması gerektiğini vurgulayan Öztürk, Büyükşehir Belediyesi Mezbahalar Müdürlüğü ile ilçe belediyelerinin hayvan kesim yerlerini tespit ettiklerini bildirdi.
Öztürk, vatandaşların belediyelerce oluşturulan hijyenik ortamlarda kurbanlarını kesmelerini istedi.