İstanbul'da Lale Devri uzatıldı!

Türkiye erken baharı yaşarken, İstanbullular lalelerine daha çabuk kavuştu. Geçen yıl nisandan mayısa kadar canlı kalan laleler, bu yıl özel ekim usulü sayesinde üç ay sokakları süsleyecek. Normal mevsim laleleri nisanda açacak, sonra mayıs ortasına kadar 'geç açan laleler' kendilerini gösterecek.

İSTANBUL - İstanbullular bu yıl lalelere erken merhaba dedi. Park ve Bahçeler Müdürlüğü'nün ektiği 'erkenci' laleler açtı. Sırada nisanda ve sonrasında açacak lale türleri var. Mayıs ortasına kadar sürecek lale devrinin İstanbulluya faturasıysa 3 milyon YTL olacak.
Konya'da üretilen lale soğanlarının tanesine 200 YKr, dikimineyse 50 YKr ödendi. Sadece Konya değil, Şile, Yalova, Silivre ve Çatalca da İstanbul'a çiçek yetiştirme yarışına katıldı. Müdürlük, bahar hazırlıkları için kente 9 milyon 200 bini lale, üç milyonu da sümbül ve nergis olmak üzere 12 milyon 200 bin bitki ekti. Şu anda kentte 10 milyon kışlık çiçek var. Laleler kuruyunca hem laleler hem de kışlık çiçekler sökülecek, yerlerine 12 milyon mevsimlik çiçek dikilecek. Böylece İstanbul'a bir yılda toplam 34 milyon 200 bin çiçek dikilmiş olacak. Kente iki yıldan beri dikilen kiraz ve süs elması ağaçları da çiçeklendi.