İstanbul'da nem yüzde 91

Antalya'yı nem sardı derken,
İstanbul da bundan payını aldı. İstanbul'da normal koşullarda yüzde 35-40 civarında olması gereken havadaki nem oranı, dün sabah saatlerinde yüzde 90'ı aştı.

İSTANBUL - Antalya'yı nem sardı derken,
İstanbul da bundan payını aldı. İstanbul'da normal koşullarda yüzde 35-40 civarında olması gereken havadaki nem oranı, dün sabah saatlerinde yüzde 90'ı aştı. Aşırı sıcaklar Ege ve Akdeniz'i de etkilerken Edirne'de bir kişi sıcaklar nedeniyle kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti. İstanbul Meteoroloji Bölge Müdür Yardımcısı Mustafa Yıldırım,
İstanbul'da nem oranının dün sabah saatlerinde yüzde 91'e çıktığını söyledi. Nem oranının, öğle saatlerinde düşerek yüzde 80-85 civarında olduğunu belirten Yıldırım, "İstanbul için normalde nem
oranının yüzde 35-40 civarında olması lazım. Yüzde 80-85'lerdeki oran, İstanbul için yüksek" dedi.
Kuzeyde düşük
Sarıyer, Samandıra gibi kuzeyde kalan yerlerde nem oranının düştüğünü ve yüzde 50-55 civarında olduğunu belirten Yıldırım, Bakırköy'den Pendik'e kadar olan sahil şeridinde ise bu oranın yüzde 80-85'lere, Kartal'da yüzde 90'a çıktığını bildirdi. Yıldırım bugün hava sıcaklığının gölgede 29 derece ölçüldüğünü belirtti.
İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mikdat Kadıoğlu, sıcak ve nemli havanın mevcut sağlık problemlerini artırabileceğini, ölümlere neden olabileceğini söyledi. Kadıoğlu, yüksek nem oranında hissedilen hava sıcaklığının arttığına dikkat çekerek, 29 derecede nem oranının yüzde 90'ı aşması durumunda, sıcaklığın 37 derece hissedileceğini bildirdi.
Kadıoğlu'nun verdiği bilgiye göre hissedilen sıcaklıklar 27-31, 32-40, 41-53, 54 derece ve üzeri olarak dört ana kategoride toplanıyor. Buna birinci kategorideki sıcaklığa maruz kalanlarda halsizlik, sinirlilik, dolaşım ve solunum sisteminde birçok rahatsızlık yaşanıyor. İkinci grupta kuvvetli termal stres ile birlikte güneş çarpması, ısı krampları ve ısı yorgunlukları ortaya çıkıyor. 41-53 derece hissedilen sıcaklıklarda ise ağır güneş çarpması, ısı krampları ve bitkinlik yaşanıyor. Dördüncü grupta ise güneş çarpması kaçınılmaz oluyor ve kişi şoka girebiliyor.
Can aldı
Bu arada Edirne Uzunköprü'deki, baraj gölünde balık tutarken güneş altında kalan Musa Soydan, kalp krizi sonucu öldü.
Öte yandan Ege ve Akdeniz bölgelerinde de yüksek sıcaklık ve yoğun nem hayatı etkiliyor. Antalya'da gölgede 40-41 dereceye varan sıcaklık ile yüzde 90 düzeyindeki nem tansiyon düşmesi, güneş çarpması gibi vakalarda patlama yarattı. Ege Bölgesi'nde de, hava bugün en yüksek sıcaklık değerlerine ulaşacak. Perşembeden itibaren sıcaklık mevsim normaline yaklaşacak. (aa/dha)