İstanbul'da Nevruz ateşi Topkapı'da yandı

İstanbul'da Nevruz ateşi Topkapı'da yandı
İstanbul'da Nevruz ateşi Topkapı'da yandı
İstanbul'da düzenlenen resmi nevruz kutlaması Topkapı Meydanı Kültür Merkezi'nde yapıldı. Vali ve bürokratlar Nevruz ateşinin üzerinden atladı.

İSTANBUL - Türk Dünyası Belediyeler Birliği, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRSOY) ve Zeytinburnu Belediyesi'nin desteğiyle gerçekleştirilen kutlama, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun nevruz duasını okumasıyla başladı.

Vali Mutlu, etkinlikte yaptığı konuşmada, baharın müjdecisi nevruzun herkese mutluluk, sevinç ve umut getirmesini dileyerek, nevruzun, Orta Asya'dan Balkanlar'a Orta Doğu'ya varıncaya kadar çok geniş coğrafyada, pek çok ulusun bahar bayramı olarak kutlandığını anlattı.

Mutlu, soğuk günlerin geride kaldığını belirterek, "Artık sıcak, neşe dolu günlere kavuştuk. Bugünümüz farklı bir pırıltı, ayrı bir enerji içerisinde... Doğanın uyanışına tanıklık ediyoruz" diye konuştu.

Nevruzla hanelere gelen bereketin, gönüllere de yansıyacağını ifade eden Mutlu, insanların kışın getirdiği hüznün, ayrılıkların yerine gönüllerde daha çok sevgiyi, hoşgörüyü, coşkuyu yaşayacağını ve sevgiyi bölüşeceğini söyledi. Mutlu, toplumların da bu sevgiden nasibini alacağını, birbirleriyle daha farklı kucaklaşacağını, baharın getirdiği sevginin, coşkunun, hoşgörünün, kardeşliğin ve insanlığın daha fazla paylaşılması için dua edeceğini kaydetti.

Mutlu, nevruzla hissedilen sevginin artmasını temenni ederek, "Bundan sonra her birimiz, birbirimizle daha çok selamlaşarak, birbirimizin gözlerine daha çok bakarak, sevgi dilekleri yansıtarak, içimizdeki kini, nefreti, kıskançlığı, kötü her şeyi geride bırakarak, her yeni günümüzü bahar sevinci içinde yaşayalım" ifadelerini kullandı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanvekili Ahmet Selamet, nevruzun 350 milyon kişinin yaşadığı coğrafyada yüzyıllardır aynı ruhla kutlandığını belirterek, nevruz coşkusuyla ortaya çıkan ortak duyguların önemine işaret etti. Selamet, "Bugün yakılan ateş, şiddetin değil dostluğun, kardeşliğin ateşidir" dedi.

Türk Dünyası Belediyeler Birliği Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, kutlamalarda 16 ülkeden 256 sanatçının misafir edildiğini kaydetti.

Konuşmaların ardından İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanvekili Ahmet Selamet ve diğer protokol el ele tutuşarak, yakılan geleneksel nevruz ateşinden atladı.

Protokolün temsili demir dövmesinin ardından, yumurta tokuşturuldu.

Kırgızistan, Çuvaşistan, Bosna Hersek, Gagavuzya ekipleri ve Kerkük'ten gelen Türkmenler dans gösterileri sundu. Türkmenlerin hareketli dansına, Vali Mutlu ve protokol ile diğer dans ekipleri de eşlik etti.

Kutlamada katılımcılara pilav ve ayran ikram edildi. (aa)


  http://www.radikal.com.tr/112613911261393

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  sahipleneceğiz diye madara oluyorlar... - sidar418

  yıllardır kutlanmasına yasak koydukları NEWROZ kutlamarına Kürtlerin baş eğmeden bu kültüre sahip çıkmalarına ve bu direnişi kıramadılar, ee o zaman bizlerde bizimmiş gibi sahiplenelim NEVRUZ'u dediler ve ortaya böyle çocuk oyunu misali bir şey çıktı.. yaw madem sizindi neden bu ülkede yıllardır kutlamaya yasak koydunuz ve kutlayanlara şiddet uygulayıp ceza evlerine tıkıp işgenceler yaptınız. ha madem bunları yaptınız şimdi neden sahip çıkacağız diye kendinizi komik duruma düşürüyorsunuz... ben bunların zihinlerinin nasıl çişlediğini halen anlamadım gitti...

  Nevruzun Renkleri... - Şahaloğlu

  Diyarbakır çicek açmıştı. Her ne kadar bazı kesimler benimsemesede. Diyarbakır'da sarı, yeşil, kırmızı yani bahar renkleri vardı. İstanbul'da ise Gri, siyah, lacivertin tonları. Acıyorum bu devletin diplomatlarına, bürokratlarına bari bugün rahat renkli birşeyler giyseydiler. Hayat hep gri olmaz ki canım. Renklenin şenlenin biraz..

  :))) - Secret Garden

  hayatimda bu kadar zorlama bir kutlama gormedim.sanki hepsinin kafasina silah dayanmis zorla oraya toplanmislar.icten gulen eglenen kimse yok.bu TURK nevrozunun anlami kürt nevrozunu karalamakdir.yoksa turkiye tarihinde nevrozu kutlamamistir.kürtler kutlayinca buna alternatif olarak boyle KITALARI getiriyorlar.beni encok guldurenlerden biride newrozun turk bayrami oldugunu idda edenler.yahu hem turk bayrami diyorsunuz hemde doguda kutlamaya gidenleri tariyorsunuz.o zaman dogudaki herkes turkcudur degilmi? bu yalanlariniz dolanlariniz artik insanlarda tiksinti uyandiriyor.