İstanbul'da okullar yarın da tatil

İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Balıbey, kentteki ilköğretim okulları ve liselerin yarın da tatil edildiğini bildirdi.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Balıbey, kentteki ilköğretim okulları ve liselerin yarın da tatil edildiğini bildirdi. Balıbey, İstanbul'daki olumsuz hava koşullarının sürmesinden dolayı ilköğretim okulları ve liselerin yarın da tatil edilmesine karar verildiğini söyledi.
İstanbul'da aynı nedenle okullar dün ve bugün de tatil edilmişti.

BAZI ÜNİVERSİTELER DE TATİL

Fatih, Marmara, Bahçeşehir, Doğuş, Yeditepe ve Beykent Üniversiteleri'nin de yarın tatil edildiği bildirildi. İstanbul Ticaret Üniversitesi ise yarın ve perşembe günü tatil edildi.

VALİ GÜLER: TELAFİ EĞİTİMİ YAPILACAK

İstanbul Valisi Muammer Güler, kötü hava koşulları nedeniyle ildeki ilk ve ortaöğretimdeki okulların tatil edildiğini belirterek, "Amacımız eğitimin kesintisiz sürmesidir, ancak çocuklarımızın can ve mal emniyetlerini tehlikeye atmadan devam etmesi daha çok önemli" dedi.
İstanbul Valiliği'nde basın toplantısı düzenleyen Güler, kar yağışının bugün olduğu gibi yarın da aralıklarla devam edeceğini anlatarak, şehir içindeki cadde ve sokakların ulaşımda yarattığı güçlükler, don ve buzlanmanın neden olacağı tehlikeler nedeniyle İstanbul'da tüm ilk ve orta dereceli okulların yarın tatil edilmesinin uygun görüldüğünü bildirdi. İstanbul'da bir süreden beri devam eden olumsuz hava şartlarının 10 Şubat Perşembe gününe kadar süreceğini hatırlatan Güler, şunları kaydetti:
"Isı -3 dereceye kadar düşüyor. Geceleri don ve buzlanma da söz konusu. Bütün bunlara rağmen hem valilik hem de büyükşehir ve ilçe belediyeleri, diğer kamu kuruluşlarının aldığı tedbirlerle ana arterlerde sorun yok. Havayolu, demiryolu ve metro ile vapur seferleri yürütülüyor. Zincir takmadığı için şu ana kadar 1517 araca ceza kesildi. Bu yağış sürecinde 939 maddi hasarlı, 29 da yaralamalı kaza meydana geldi.
Vatandaşlarımız, özel araçlarıyla trafiğe çıkmamalı, toplu taşıma araçlarını kullanmalı. Çıkanlar da, araçlarında zorunlu aparatları bulundursunlar ve güvenlik şeritlerini kullanmasınlar."
Vali Güler, ara sokaklardaki kar ve buzun temizlenmesi için ne tür önlemler alındığının sorulması üzerine, "Ana arterlerde sorun yok. Ara sokaklardaki karın temizlenmesi için ilçe kaymakamları ile belediye başkanlıklarına yazı gönderdim" dedi. Aynı konuda site yönetimleri ve apartman sakinlerinden de yardım isteyen Güler, bu sayede sokakların trafiğe daha çabuk açılacağını vurguladı.
'Okulların perşembe günü tatil edilip edilmeyeceğine' ilişkin bir soru üzerine de, bunun kararını yarın vereceklerini belirten Güler, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Amacımız eğitimin kesintisiz sürmesidir, ancak eğitimin, çocuklarımızın hem servis araçlarının okula gidişlerinde sıkıntı yaratmadan ve hem de onların can ve mal emniyetlerini tehlikeye atmadan devam etmesi daha çok önemli.
Tatilde, doğrudan kar yağışı değil, kar yağışının yarattığı olumsuzluklar ve ara sokaklardaki sıkıntılar nedeniyle böyle bir tedbirde bulunduk. Dersten kaldıkları günlerle ilgili telafi eğitimi mutlaka yapılacak."

ENGELLİLER YARIN DA İDARİ İZİNLİ

İstanbul Valisi Muammer Güler, kamu kurum ve kuruluşlarındaki engelli vatandaşların dün olduğu gibi yarın da idari izinli sayıldığını bildirdi. Kamuda çalışan personelin kademeli olarak mesailerini erken bitirebileceğini de ifade eden Güler, bunun ise amirlerin inisiyatifinde olduğunu söyledi.
Güler, Avrupa Yakası'nda 9 bin 872 trafo bulunduğunu, bunların 24'ünde arızanın söz konusu olduğunu da kaydederek, "Bu arızaların giderilmiş olduğunu tahmin ediyorum. Çok küçük bir bölümde elektrik kesintisi var. O da bizim takibimizdedir" diye konuştu.
Bu yılki kar yağışında geçen yıla benzer görüntülerin yaşanmadığını vurgulayan Güler, İstanbul İl Özel İdaresi'nin, Karayolları 1. ve 17. Bölge Müdürlükleri'ne 30 çok amaçlı kamyon, altı greyder, biri rotatif altı kürüme makinesi aldığını anlattı.

ULAŞIMDA SORUN YOK

Kentte çok sayıda özel aracın trafiğe çıkmaması ve okulların da tatil olması nedeniyle ulaşımda önemli bir sorun yaşanmıyor. İstanbul genelinde kar yağışının başladığı ilk günden itibaren 22'si yaralamalı toplam 980 trafik kazası meydana gelirken, kurallara uymayan 3 bin 893 sürücüye 175 bin 480 YTL tutarında ceza kesildi. Bu arada İDO, bugün saat 12.30'da yapılması gereken Bostancı-Yenikapı-Bandırma (deniz otobüsü), saat 15.30'daki Bandırma-Yenikapı (hızlı feribot) ve saat 17.45'teki Bostancı-Yenikapı-Armutlu-Mudanya (deniz otobüsü) seferlerinin, olumsuz hava koşullarından dolayı iptal edildiğini açıkladı.
Türkiye Denizcilik İşletmeleri'ne (TDİ) bağlı Şehir Hatları İşletmesi vapurlarının seferlerinde bir aksama olmazken, İstanbul Boğazı'nda da transit gemi geçişlerinde herhangi bir sorun yaşanmıyor.

METEOROLOJİ'DEN 'DON VE BUZLANMA' UYARISI

Öte yandan Meteoroloji İstanbul Bölge Müdürü Mustafa Yıldırım, kentteki kar yüksekliklerinin, Sarıyer ve Florya'da 20, Atatürk Havalimanı çevresinde 13, Sabiha Gökçen Uluslararası Havaalanı çevresinde 15, Göztepe'de 23 ve Bahçeköy'de 32 santimetre olarak ölçüldüğünü söyledi.
Yıldırım, kar yağışının geçtiğimiz pazar ve pazartesi gününe göre etkisini azaltarak önümüzdeki perşembe gününe kadar devam edeceğini, cuma gününden itibaren de İstanbul'da hava sıcaklıklarının artmaya başlayacağını bildirdi. "Hafta sonu İstanbul'da kar yağışı beklenmiyor" diyen Yıldırım, ancak perşembe gününe kadar 'don ve buzlanma' uyarılarının sürdüğünü kaydetti.
Yıldırım, kentte bugün en yüksek sıcaklığın 1, yarın 2 ve perşembe günü ise 3 derece seviyesinde gerçekleşeceğini anlatarak, gece ise ısının -3 derece düzeyinde olacağını belirtti. Yıldırım, halen hava sıcaklığının mevsim normallerinin 5-6 derece altında seyrettiğini ifade ederek, hafta sonundan itibaren de ısının mevsim normallerine çıkacağını sözlerine ekledi.


    http://www.radikal.com.tr/7372627372620

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.