İstanbul'da oto hırsızlığında çarpıcı düşüş

İSTANBUL - Son üç ayda İstanbul’da çalınan otomobil sayısında ‘rekor’ düşüş olduğu belirlendi. Kentte bir günde çalınan otomobil sayısı 70-80’lerden 10-11’e düştü. Son üç ayda Oto Hırsızlık Büro Amirliği’nin birbiri ardına yaptığı operasyonlarda 171 kişi gözaltına alındı. Bu kişilerden 86’sı tutuklandı.
Fiyatları 40 ile 200 bin TL arasında değişen otomobilleri 12 bin ile 15 bin TL arasında sattıkları iddia edilen 12 hırsızlık çetesi çökertildi. İstanbul’da trafiğe kayıtlı 2.5 milyon araç bulunuyor. İstanbul Emniyet Müdürlüğü istatistiklerine göre 2009’un ilk 10 ayında en çok araç çalınan ilçe 350 araçla Bahçelievler oldu. Onu 320 araç ile Ümraniye, 321 araçla Küçükçekmece izledi. Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın’ın göreve başlamasının ardından polisin özellikle bu ilçelerde operasyonlara hız verdiği öğrenildi.

Motosiklet hırsızı arttı
Çalınan motosiklet sayısı arttı. İstanbul’da ortalama ayda 250 motosikletin çalındığını öğrenildi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü, çalıntı motosikleri bulmak için araştırma başlattı. Geçen hafta yapılan operasyonlarda 150 trafik tescilli, plakası bulunmayan motosiklet yakalandı. Bu motosikletler bağlanırken sahipleri hakkında da yasal işlem yapılıyor, motosikletlerin çalıntı olup olmadıkları araştırılıyor.
Çalınan motosikletlerin bir bölümünün kapkaç ya da soygun gibi suçlarda kullanıldığı, bir kısmının da organize suç örgütleri tarafından sahte belgeler düzenlenerek Anadolu’da satıldığı veya parçalanarak yedek parça haline getirildiği belirtildi. (dha)