İstanbul'da ozon alarmı

İstanbul'da, sıcak havayla birlikte 'ozon kirliliği' sınır değerlerin üzerine çıktı.

İSTANBUL - İstanbul'da, sıcak havayla birlikte 'ozon kirliliği' sınır değerlerin üzerine çıktı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Daire Başkanı Mustafa Öztürk, geçmiş yıllarda havadaki ozon miktarının 110 mikrogram/metreküpe kadar çıktığını, ancak bu yıl ilk kez sınır değer olan 200'ü aşarak, 220 mikro-gram/metreküpe çıktığını açıkladı.
"İstanbul'da kışın hava kirliliği yok, yazın var" diyen Öztürk, önlem alınmadığı takdirde trafikten kaynaklı hava kirliliğinin artarak süreceğini söyledi. Öztürk, arabaların egzozundan atılan hidrokarbon ve azotoksitlerin güneşışığı yardımıyla reaksiyona girerek havanın oksijenini parçaladığını ve ozon oluştuğunu anlattı.
Hasta ediyor
Ozon kirliliğinin yaz aylarında sıcaklığın 20 derecenin üzerinde güneşli, sakin havalarda ve şehir trafiğinin yoğun olduğu bölgelerde, özellikle saat 10.30 ile 17.00
arasında oluştuğunu anlatan Öztürk, etkilerini şöyle sıraladı:
"Ozon, aktif ve saldırgan bir madde. Hissedilmeden solunum yoluyla vücuda girer, özellikle yumuşak dokuları tahrip eder. Karaciğer ve akciğer hastalıklarına, gözde sulanma ve katarakta, nezle, grip, astım ve bronşite neden olur. Bu nedenle genelde kışın yaşanan astım ve bronşit, yaz aylarında da yaşanmaya başladı. Bu kirleticiden çocuklar, yetişkinlerden daha çok etkileniyor.
Ozon ayrıca çamaşırların, duvarların, araçların rengini soldurup, asfalt ile reaksiyona girerek çatlamasına yol açıyor, malzemeleri korozyona uğratıyor ve bitkilerin büyümesine engelliyor."
Ne yapmalı?
Kirlilikten korunmak için öncelikle güneşli havalarda 11.00-17.00 saatlerinde sokağa çıkmamak gerektiğini söyleyen Öztürk, diğer önlemleri ise "Raylı sistem acilen geliştirilmeli, toplu taşımaya öncelik verilmeli. Yaşı yüksek araçların trafikten çekilmesi sağlanmalı. Kurşunsuz benzin kullanılmalı" diye açıkladı.