İstanbul'da patlama

İstanbul'da patlama
İstanbul'da patlama
AKP ve MÜSİAD binalarının arasında bulunan Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'ne ait polis aracının yakınında şiddetli bir patlama meydana geldi.

ÜMİT TÜRK

İstanbul Sütlüce'deki Ak Parti İl Merkezi ve MÜSİAD binası yakınında Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'ne ait midibüsün geçişi sırasında bir patlama meydana geldi. Patlamaya motosiklete yerleştirilen bir bombanın neden olduğu belirtiliyor. Patlamada motosikletin yanına bırakıldığı araç ile polis midibüsünde hasar meydana geldi. Olayda ilk belirlemelere göre aralarında polislerin de olduğu 16 kişi hafif yaralandı. Patlamada yolun kenarındaki inşaatta çalışan işçilerinde yaralandığı ifade ediliyor. Yaralılar ambulansla çevre hastanelere kaldırıldı. Polis midibüsünde 21 polisin olduğu belirtiliyor.

'BOMBA UZAKTAN KUMANDAYLA PATLATILDI'
Olay yerine gelen İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın patlamayla ilgili incelemelerde bulundu. İncelemesinin öncesi ve sonrasında açıklama yapan Çapkın, "21 polisimizin içinde bulunduğu Çevik Kuvvet’in görev aracı geçerken uzaktan kumandayla patlatılmış görünüyor. Plastik patlayıcı kullanılmış. 15 polis ve 1 vatandaş olmak üzere kişi hafif yaralı, ağır yaralımız yok" dedi. Çapkın, patlamanın Etiler’de meydana gelen patlamayla benzerlik taşıdığının sorulması üzerine "Motosiklet kullanılmış gözüküyor. Motorsikletin üzerine konulmuş gözüküyor. Şimdilik bilgiler bunlar" diye konuştu. Çapkın, patlama sırasında motorsikletin seyir halinde olduğunu da söyledi. 

'HEDEF POLİSTİ'
İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu da Beyoğlu'ndaki patlamada plastik patlayıcı kullanıldığını doğruladı. Mutlu, Atatürk Havalimanında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Sütlüce'de saat 09.00 sıralarında Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğüne ait aracın geçişi esnasında, yol kenarına bırakılan bir motosiklete düzeneği kurulan bombanın uzaktan patlatılması sonucu bir saldırının meydana geldiğini söyledi. Bu saldırıda 16 kişinin yaralandığını ifade eden Mutlu, bunlardan 3'ünün hastaneye sevk edildiğini, diğerlerinin tedavilerinin ise ayakta yapıldığını söyledi. 

Mutlu, saldırıyı gerçekleştirenlerle ilgili şu anda ellerinde net bilgi olmadığını belirterek, “Onu araştıracağız. Uzaktan kumandalı patlayıcının motosiklete yerleştirilmesi suretiyle ekip otosunun oradan geçişine yönelik bir hedefin gözetildiği anlaşılıyor. Hamdolsun hafif yaralarla atlatılmıştır. Ağır vaka yok. Faillerini bulacağız” dedi.
Gazetecilerin, İstanbul'da uzun süreden beri böyle bir olayın yaşanmadığını hatırlattığı Mutlu, İstanbul'un güvenli bir şehir olduğunu anlatarak, bu tür saldırıların kentin güvenliğini bozmayacağını söyledi. Mutlu, gazetecilerin olayda PKK 'nın izinin bulunup bulunmadığını sorması üzerine, “Şu anda öyle bir şey söylemek mümkün değil” karşılığını verdi. Vali Mutlu, patlayıcının türünün ne olduğuna ilişkin soru üzerine de patlamada plastik patlayıcı kullanıldığını bildirdi. (DHA-AA)

Adobe Flash Player YükleAdobe Flash Player Yükle