İstanbul'da sahte rakı 6 can aldı

İstanbul'da sahte rakı 6 can aldı
İstanbul'da sahte rakı 6 can aldı
İstanbul'da sahte içkiden zehirlenen 47 kişi hastanelere başvurdu. Sağlık Bakanlığı, 6 kişinin hayatını kaybettiğini, 7 kişinin de durumunun ağır olduğunu açıklarken, polis olayla ilgili soruşturma başlattı

RADİKAL - İstanbul'un  Fatih ilçesinde son 3 gün içinde çok sayıda kişinin baygınlık, şiddetli karın ağrısı, kusma ve görme kaybı gibi belirtilerle hastanelere kaldırılması üzerine polis alarma geçti. Sağlık Bakanlığı, alkol zehirlenmesi nedeniyle 47 kişinin hastanelere başvurduğunu, bunlardan 6'sının hayatını kaybettiğini açıkladı.

5 LİRAYA 35'LİK RAKI

Olayla ilgili soruşturma başlatan Cinayet Büro Amirliği ekipleri hastaneye başvuran bazı kişilerin 35 cc'lik rakıları 5 liradan satın aldığını tespit etti. Sahte içkileri ürettikleri ve pazarladıkları iddia edilen 7 kişi gözaltına alındı. Asayiş Şube Müdürlüğü'ne getirilen şüphelilerin sorgusu devam ediyor. Emniyet yetkilileri, gözaltındaki kişilerle birlikte ele geçirilen sahte içki numunelerinin incelenmek üzere Adli Tıp'a gönderildiğini, açıkladı.

OLAY NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Olay, S.M. adlı kişinin alkol zehirlenmesinden ölmesi üzerine ortaya çıktı. Polis, durumdan kuşkulanarak S.M.'nin ailesiyle görüştü ve ölen kişinin içkiyi satın aldığı büfenin adresini öğrendi. Alınan bilgiye göre, büfeye baskın yapıldığı sırada ise işyeri sahibi M.Ş. paniğe kapılarak, arama yapılmasına engel olmak için önündeki tezgahta bulunan ekmek bıçağını alıp göğsünü çizmeye başladı. Ancak polis ekibi zanlıyı etkisiz hale getirerek, gözaltına aldı. İşyerinde yapılan aramada da çok sayıda sahte içki ele geçirildi.

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA

Olayla ilgili yazılı bir açıklama yapan Sağlık Bakanlığı ise şu bilgileri verdi: "İstanbul ilimizde 18 Ekim 2015 tarihinden bu yana hastanelerimize müracaat eden 47 kişinin benzer nedenlerle alkol zehirlenmesinden etkilendiği anlaşılmış olup, bu vatandaşlarımızdan 6'sı maalesef hayatını kaybetmiştir. Hastalarımızdan 5'i kendi isteğiyle hastanelerimizden ayrılmış olmakla beraber, 18'i tedavi süreçleri tamamlanarak taburcu edilmiştir. 23 hastamızın ise hastanelerdeki tedavisi devam etmektedir. Bu hastalarımızdan 7'sinin hayati tehlikesi mevcuttur."

KRİZ MERKEZİ TAKİP EDİYOR

Zehirlenme vakalarının nedeninin ortaya çıkarılması için yatan hastalardan alınan numunelerin incelenmek üzere ilgili laboratuvarlara gönderildiği belirten Bakanlık açıklamasında şu ifadelere de yer verildi: "İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü bünyesindeki mevcut Kriz Merkezimizden tüm gelişmeler yakından takip edilmekte olup, emniyet birimleri ile gerekli bilgi paylaşımı yapılmaktadır. Hasta vatandaşlarımızın yakınları da tedavi süreçleriyle ilgili olarak sürekli bilgilendirilmektedir. Gelişmeler doğrultusunda kamuoyuna gerekli açıklamalar yapılacaktır."

DHA-Ali AKSOYER