'İstanbul'da sansasyonel eylem önlendi'

İSTANBUL - Kandil’de bomba eğitimi aldıktan sonra İstanbul’a geldikleri belirlenen üç zanlının, eylem hazırlığındayken yakalandığı açıklandı.
İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, Lokman İpek kod adlı Selami K. ile Sorej Amed kod adlı Devrim K. adlı şahısların Bingöl kırsalından 45 gün önce İstanbul’a geldiklerini belirledi. Bağlantıları belirlenen zanlılara 17 Mart’ta operasyon yapıldı. Operasyonda Selami K. ve Devrim K. ile bunlara yardım ve yataklık ettikleri öne sürülen üç kişi gözaltına alındı. Eylemcilerin üzerinden birer tabanca ile el bombaları ele geçirildi. Zanlılar dün çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine konuldu.
Bu kişilerle ilişkili olduğu tespit edilen bir kişi ise dün Üsküdar’da yapılan operasyonda gözaltına alındı. Bu kişiyle birlikte uzun namlulu silah, bir tabanca ve patlayıcı madde ele geçirildi. Zanlıların silah ve bombalarla yakalandığını belirten İstanbul Valisi Muammer Güler, bu kişilerin sansasyonel eylem hazırlığında olduğunu ifade etti. (Radikal)