İstanbul'da 'sansasyonel eylem' operasyonu

İstanbul'da 'sansasyonel eylem' operasyonu
İstanbul'da 'sansasyonel eylem' operasyonu
Vali Güler: Sansasyonel eylem hazırlığında olan 3 kişi ve onlara yardım, yataklık eden 3 kişi yakalandı

 

İSTANBUL – Polis ve jandarmanın düzenlediği ortaklaşa operasyonda, İstanbul’da sansasyonel eylem hazırlığındaki PKK üyesi olduğu iddia edilen 5 kişi tutuklandı, 1 kişi gözaltına alındı.
Vatan Caddesi’ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğünde Celalettin Cerrah ve İl Jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay Hamza Celepoğlu’nun da katılımıyla açıklama yapan İstanbul Valisi Güler, Jandarma ekiplerinin baskınında "Lokman İpek" kod adlı Selami K. ve "Sorejamet" kod adlı Devrim K’nın yakalandığını, bu kişilerin üzerinden 2 adet tabanca ve 2 adet Rus yapımı el bombasının ele geçirildiğini kaydetti.
Güler, 2 kişinin, belli kişi ve kurumlara sansasyonel eylem hazırlığı içinde olduklarının kesin olarak belirlendiğini, hedeflerinin kimler olduğunun ise yapılacak soruşturmada tespit edileceğini bildirdi.
PKK üyesi 2 kişi ile bunlara yardım ve yataklık yaptığı tespit edilen 3 kişinin çıkartıldıkları mahkemece tutuklanarak Metris Cezaevine gönderildiğini belirten Güler, "17 Mart’ta yapılan operasyon gizli tutulmuş, 3. kişi olan Zaza Agit kod adlı Osman K, yapılan sabırlı takip sonucu polis ekipleri tarafından Üsküdar’da saklandığı evde yakalanmıştır. Bu kişi ile birlikte bir adet tabanca, bu silaha ait mühimmat ve örgütsel dokümanlarla ile bir miktar patlayıcı madde ele geçirilmiştir" diye konuştu.
Vali Güler, yakalananların daha önce PKK’nın düzenlediği silahlı eylemlere katıldıklarının tespit edildiğini de ifade ederek, "Bu teröristlerin her an kullanabilecek şekilde üzerlerinde silah ve mühimmat ele geçirilmesi, kişi ve kurumlara yönelik sansasyonel eylem arayışları içerisinde oldukları göstermektedir. Bu durum dikkat çekicidir" dedi.
Daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Güler, "Terör örgütü üyelerinin hedeflerinin kimler olduğuna" ilişkin soru üzerine, "Belli kişi ve kurumlara sansasyonel eylem hazırlığı içinde oldukları kesindir. Hedeflerinin kimler olduğu yapılacak soruşturma tespit edilecektir" şeklinde konuştu.
İstanbul’daki Nevruz kutlamalarıyla ilgili bir değerlendirme de yapan Güler, bugün düzenlenen mitinglerde terör örgütü lehine slogan atan ve pankart açan 30 kişi ile ruhsatsız tabanca taşıyan bir kişinin göz altına alındığını bildirdi. (aa)