İstanbul'da şenlik var

Formula 1 yarışı için İstanbul'a 60 bin turist geldi. Beş yıldızlı ve piste yakın oteller doldu. 350 bin biletin 200 bini tükendi. Yarış nedeniyle bu akşam Taksim'de şenlik ve konser var.

İSTANBUL - Formula 1 Dünya Şampiyonası'nın üç günlük Türkiye ayağı bugün ısınma turlarıyla başlıyor. Sezonun 14. yarışı olan Türkiye Grand Prix'si 21 Ağustos Pazar günü yapılacak. 203 ülkede 2.2 milyar kişinin ekran başından izleyeceği yarış için Türkiye'ye akın eden 60 bine yakın turist, otelcilerin yüzünü güldürdü. Turistlerin 150 milyon dolar döviz bırakması beklenirken, naklen yayım Türkiye'nin tanıtımına 3.7 milyar dolarlık katkıda bulunacak. Basılan 350 bin biletin ise 200 bini dün tükendi.
Oda fiyatları yüzde 300 arttı
Formula 1 için kente gelenler aylar öncesinden otellere rezervasyon yaptırmaya başladı. Beş yıldızlı otellerde yer kalmadı. Piste yakın İzmit, Yalova ve Bursa'daki oteller de doldu, Tuzla ve Pendik belediyeleri boş villaların kullanımı için çalışma başlattı, Sabancı Üniversitesi Öğrenci Yurdu'nun bile yer yokluğundan otel olarak kullanılması kararlaştırıldı. Bursa'da otel ve pansiyonlardaki doluluk oranı yıllar sonra ilk kez yüzde 100'lere ulaştı, oda fiyatları yüzde 300 arttı.
Yarış dünyasının ünlü konuklarının kalacağı otellerden Çırağan Sarayı Kempinski'de doluluk oranı yüzde 95. Otel, 21 Ağustos'ta pilotların bir bölümünü de ağırlayacak Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB) Başkanı Timur Bayındır'a göre sporseverler Türkiye'ye 150 milyon avroya yakın döviz bırakacak.
En ucuz bilet 140 YTL
Yarış için bastırılan 350 bin biletin 200 bini tükendi. İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş dün 9 bin civarındaki Süper Gold biletlerinin tamamı ve 130 bin kombine biletin tükendiğini, sadece final günü için 65 bin bilet satıldığını, halen 560 YTL'lik Gold 1, 490 YTL'lik Gold 2, 380 YTL'lik Silver 1, 350 YTL'lik Silver 2 ve 140 YTL'lik Açık Alan biletlerinin satışına devam edildiğini açıkladı. Yalçıntaş, biletlerin karaborsaya düştüğü yönündeki söylentilerin gerçek dışı olduğunu vurguladı.
Tıpkı NATO zirvesindeki gibi
Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ise Formula 1 alanının jandarmanın sorumluluk bölgesinde bulunduğunu, otellerin bulunduğu Taksim ile diğer bölgelerde alınan güvenlik önlemlerinin ise geçen yıl haziran ayında yine İstanbul'da yapılan NATO zirvesinde alınan güvenlik önlemlerinin benzeri olduğunu belirtti.Geceler üç gün boyunca renklenecek
Motor dünyasının efsanevi isimlerini ağırlayan İstanbul'da üç gün boyunca geceler hareketlenecek. Programda parti, konser ve bir de protesto var

Ünlü F1 pilotları birer birer İstanbul'a gelirken, yarıştan önce eğlenceler için 'bayrak kalktı'.
Reina'da parti
Formula Derneği'nin düzenlediği '1. Formula 1 Turkish Grand Prix' partisi bugün Kuruçeşme Reina'da. Klasik müzik grubu Kelly ve arya sanatçısı Tobey'in küçük bir konser vereceği, Tararam ve Harem'in birer gösteri sunacağı partiye Türkiye Otomobil ve Motor Sporları Federasyonu üyeleri, Formula 1 pilotları ile ekipleri katılacak. Görkemli geceyi Kanal D, CNN Türk ile Anadolu Ajansı görüntüleyecek.
Taksim'de konser
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği Formula 1 etkinliği için Kenan Doğulu bugün saat 21.30'da Taksim Meydanı'nda bir konser verecek. Konserde 3 bin adet Formula 1 bayrağı dağıtılacak, havai fişek gösterisi yapılacak. Büyükşehir Belediyesi Çırağan Sarayı'nda 400 kişilik bir açılış yemeği verecek. Yemeğe Formula 1 takımları da katılacak.
Sertab'dan İstiklal Marşı
Pazar günü yapılacak büyük yarış ise Sertab Erener'in İstiklal Marşı'nı okumasıyla başlayacak. "Marşı popüler şarkı tekniğiyle değil, klasik teknikle okuyacağım" diyen Erener'e 1. Ordu Komutanlığı Bandosu eşlik edecek.
Mehtap gezisi
Aynı gün Red Bull'un 'F1 After Race Parti'si var. Küçüksu Kasrı'ndaki eğlenceye 5 bin kişi davet edildi. Red Bull'un özel davetlilerinin ve takım pilotları David Coulthard'ın katılacağı parti saat 21.00'de başlayacak. Davetliler önce mehtap gezisine çıkacak. Küçüksu Kasrı'na yanaştıklarında konukları Formula 1 aracı karşılayacak. Eğlence Kenan Doğulu konseri ile devam edecek.
Fotoğraflarla Formula 1
44 yıldır Formula 1'i fotoğraflayan Rainer W. Schlegelmilch'in 150 fotoğraflık 'Formula 1 Tutkusu' adlı sergisi önceki gün Siemens Sanat'ta açıldı. Açılışa Mercedes McLaren'in Kolombiyalı pilotu Juan Pablo Montoya da katıldı. Rekabet, aerodinamik, makine, insan, ateş gibi 17 konu başlığı altında toplanan serginin en ilgi çeken bölümlerinden biri de Ayrton Senna, Alain Prost gibi efsanevi yarışçıların portreleri. Sergi 7 Ekim'e kadar açık olacak.
Otomobil sevmeyenlere
Otomobil ve petrol uygarlığını yücelttiği için F1'e karşı çıkan Yeşiller Türkiye Koordinasyonu, pazar günü saat 8.30'da Bostancı'dan Kurtköy'e bisiklet turu düzenleyecek. Tur herkese açık.


Yollarda 250 bin kişi
Üç gün içinde 250 bin sporseverin beklendiği İstanbul Park'a, üç güzergâhtan ulaşılacak.
'Gold' bilet sahipleri, basın mensupları ve pilotlar, TEM Otoyolu'ndaki Kurtköy Gişeleri'ni geçince 5 bin 500 kilometrelik Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı'na bağlanarak, İstanbul Park Pisti'ne ulaşacak. 'Silver' ve 'Bronz' biletliler ise yine TEM Otoyolu'ndan devam edecek ve Şekerpınar Gişeleri'ni geçtikten sonra Fatih Bulvarı'nı kullanacak. Bu bulvar, Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı ile birlikte doğrudan piste ulaşıyor.
Atatürk Bulvarı ise, İETT otobüslerine ayrıldı. Ayrıca, TEM ve E-5 üzerinde gelecek araç sahipleri için 'biletlerine' göre yerleştirilen tabelalar yardımıyla piste bağlanan yollara ulaşacak.
Otobüs veya vapur
Toplu taşım araçlarını kullanacaklar için üç gün boyunca Atatürk ve Sabiha Gökçen havalimanlarından 06.00'dan; Taksim, Mecidiyeköy, 4. Levent, Kadıköy, Bostancı ve Pendik'ten 07.00'den itibaren İETT otobüsü kalkacak. Bileti olanların ücretsiz bineceği otobüs, dolduysa hemen, dolmamışsa saat başı kalkacak.
Dönüşteki son otobüsler, havalimanları için 14.00'te, kent merkezleri için ise 15.00'te hareket edecek. Bakırköy, Karaköy, Eminönü ve Kabataş'tan kalkacak deniz otobüsleriyle Pendik'e varan izleyiciler, İETT ile taşınacak.
Park sıkıntısı yaşanmaması için pist içinde 12 bin, pist dışında 25 bin araçlık ücretsiz otoparklar oluşturuldu. Formula 1 İstanbul için 350 bin bilet basıldı. Bunlar, piste giriş güzergâhı ve tirbünlere yerleşme düzeni bakımından Süper Gold, Gold 1, Gold 2, Gold 3, Silver 1, Silver 2, Silver 3, Bronze ve Açık Alan diye değişiyor. Fiyatları 70-350 avro arası.
İstanbul Park'ın ana tribünü 25 bin, geçici tribünü 50 bin, doğal tribünü 50 bin ve VİP locaları ise 5 bin kişi kapasiteli.


    http://www.radikal.com.tr/7551137551130

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.