İstanbul'da şiddetli yağış uyarısı

Afet Koordinasyon Merkezi, yarın geceden itibaren beklenen yağmur ve kar yağışı nedeniyle 'B Planı'nı uygulamaya koyacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM), İstanbul'da yarın geceden itibaren beklenen soğuk havayla birlikte karla karışık yağmur ve kar yağışı nedeniyle 'B Planı'nı uygulamaya koymaya hazırlanıyor.
Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada, AKOM Meteoroloji Birimi ve Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün tahminlerine göre, İstanbul'un çarşamba gecesinden itibaren şiddetli yağışın etkisi altına gireceği belirtildi. Soğuk havayla birlikte gelecek karla karışık yağmur ve kar yağışı nedeniyle olağanüstü kış koşullarının geçerli olduğu durumlarda Yüksek Yoğunluk Alarmı'nın (B Planı) uygulanacağı belirtilen açıklamada, ayrıca Büyükşehir Belediyesi bünyesinde bir 'kriz masası' kurulacağı bildirildi.
Açıklamada, plan kapsamında İSKİ, İtfaiye, Fen İşleri Daire Başkanlığı ile Park ve Bahçeler Müdürlüğü'nün 550 iş makinesi ve 5 bin personelle Ulaşım Daire Başkanlığı'nın önceden belirlediği hassas bölgelerde 3 vardiya halinde çalışacağı, ilçe belediyeleriyle yapılacak çalışmaların da kriz masası koordinasyonunda yürütüleceği kaydedildi.
Perşembe günü hava sıcaklıklarının 12-14 derece azalacağı ve metrekareye 30-35 kilogram yağış düşmesinin beklendiği belirtilen açıklamada, gece ise saatteki hızı karada 90, denizde ise 110 kilometreye çıkacak fırtına nedeniyle kar yağışının tipiye dönüşeceği, kuvvetli don ve buzlanma oluşacağı uyarısında bulunuldu. Açıklamada, su baskınlarına karşı belediye birimlerinin alarma geçirildiği, kurban satış yerlerindeki çadırların fırtınadan etkilenmemesi için mal sahiplerinin uyarıldığı da ifade edildi.