@ismailsaymaz

İstanbul'da sınır kavgası

AKP'li Esenyurt Belediyesi'nin, çevresindeki bazı yerleşim yerlerinin kendisine bağlanması talebiyle yaptığı başvuru, bölge halkını isyan ettirdi.
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - AKP'li Esenyurt Belediyesi'nin, çevresindeki bazı yerleşim yerlerinin kendisine bağlanması talebiyle yaptığı başvuru, bölge halkını isyan ettirdi. Esenyurt Belediyesi Bahçeşehir beldesine bağlı Boğazköy ve Ardıçlı Evler toplu konut kooperatifleri ile Hoşdere mevkiinin bulunduğu bölgelerin 'kendi sınırlarına dahil edilmesi' talebiyle Büyükşehir Belediyesi'ne başvurdu. Kendilerine danışılmadan böyle bir karar alınamayacağını, sınır değişikliği de istemediklerini söyleyen bölge halkı, "Esenyurt Belediyesi'nin gösterdiği imzalar da sahte" dedi.
'800 dilekçe' gösterildi
Esenyurt Belediyesi 1 Mart'ta İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne (İBB) başvurarak, Bahçeşehir'e bağlı Ardıçlı Evler ve Boğazköy toplu konut alanlarının bulunduğu yerler ile Hoşdere Köyü mevkiinin kendi sınırlarına alınmasını istedi. Belediye buna gerekçe olarak, 122 ortak kooperatiften ve 5 bin 800 konuttan oluşan Esenkent Boğazköy Konut Yapı Kooperatifleri'nde ikamet edenlerce gönderilen 'katılma talepli dilekçeleri' gösterdi. Buna göre belediyeye, 800 isim ve imzalı dilekçe gönderilmişti.
Kooperatif: İstemiyoruz
Bu gelişmeyi Bahçeşehir Belediyesi'nden öğrenen Esenkent Boğazköy Konut Yapı Kooperatifleri Birliği ise 12 Nisan tarihinde İBB'ye dilekçe yazarak imzaların sahte olduğunu, kimi imza sahiplerinin ya tapularını sattığını ya beldede oturmadığını iletti.
Komisyon 'Olmaz' dedi
Bu arada Esenyurt Belediyesi'nin talebi, Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nin Harita Komisyonu'na geldi. Komisyon raporunda, 'talep edilen sınır değişikliğinin Planlama ve İmar Daire Başkanlığı Harita Müdürlüğü'nce uygun bulunmadığı ifade edildi ve rapor, Belediye Meclisi'ne sunuldu.
'Referandum gerekli'
Bahçeşehir Belediye Başkanı Kemal Aydın da Belediye Meclisi'nin konuyu bu hafta ele alacağını belirterek şu bilgileri verdi:
"Bu karar, 5216 sayılı Büyükşehir Belediye Kanunu'nun Geçici 2. Maddesi'nin 5. fıkrasına dayandırılıyor. Bu fıkrada, 'büyükşehir kapsamına alınan belediyelerin sınırlarındaki değişikliğin bir yıl içinde yapılabileceği' belirtiliyor. Oysa bu işlemin yapılabilmesi için Belediye Kanunu'nun 8. Maddesi gereği, referandum düzenlenmesi gerekiyor."
Aydın, AKP'lilerin seçim yoluyla kazanamadığı bölgeleri küçülterek yok etmek istediğini ileri sürerek, "Toplu konut sahipleri Esenyurt Belediyesi'ne bağlanmak istemiyor. Kaldı ki bu iş halledilmeye çalışılıyor. Buna izin vermeyeceğiz" diye konuştu.
Sınır değişikliğinin en 'gözde' bölgelerinden biri, 5 bin 800 konutluk Esenkent Boğazköy Konut Yapı Kooperatifleri. Koorperatifler Birliği Başkanı Cahit Erhan, halen 200'e yakın konutun doldurulabildiğini, konutlarda 500'ü aşkın vatandaşın oturduğunu söyledi, "Esenyurt Belediyesi'ne gönderilen 800 imza sahte. İmza verdiği iddia edilen konut sahiplerini aradık. Gelişmeden haberdar değiller" dedi.
'Konutlar değer yitirir'
Erhan, 27 Mart'ta yaptıkları kongrede, Esenyurt'a bağlanma olasılığına oybirliğiyle karşı çıktıklarını ifade ederek şunları söyledi: "Biz mülkiyet hakkımızı korumaya çalışıyoruz. Esenyurt'a bağlandığımız takdirde 100 bin YTL değerindeki konutlarımız yüzde 20 değer yitirecek. Buna kim 'evet' diyebilir. Biz Esenyurt'a bağlanmak istemiyoruz."
Yine Esenyurt Belediyesi'ne bağlanması gündeme gelen Hoşdere Köyü sakinleri de sınır değişikliği istemiyor. 64 yıldır bu köyde yaşayan Muammer Nevar, "Sakin bir hayat sürerken, bu da nereden çıktı" diye tepki gösterdi. 61 yaşındaki Şevket Kocaman ise üzerinde çiftçilik yaparak geçindiği bu topraklara dokunulmasını istemiyor: "Esenyurt'la bizim ne işimiz olur? Ne ben ne de köylümüz bunu kabul ediyor: Bize sormadan nasıl böyle bir karar alabilirler ki?"
Esenyurt'tan bir yıl önce ayrılıp köye taşınan 38 yaşındaki Davut Adıgüzel de karara anlam veremiyor: "Ben Esenyurt'tan kaçıp köye geldim. Esenyurt beni burada yine yakaladı."
Vekiller de şikâyetçi
Esenyurt Belediyesi sınırlarına bağlanması düşünülen Ardıçlı Evler Toplu Konutu sahiplerinden SHP Milletvekili Ahmet Güryüz Ketenci, tüm konut sahiplerinin buna karşı olduğunu belirterek şunları söyledi: "İrademizin dışında, antidemokratik bir karar alınmaya çalışılıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ı aradım. 'Bunu hangi amaçla yaptığınız belli, kabul edemeyiz' dedim. Topbaş, 'Bunun 'siyasi' bir karar olduğunu ve konuyu AKP İl yönetimine aktaracağını' söyledi."
Ardıçlı Evler Toplu Konutları sahiplerinden eski CHP milletvekili Rıdvan Budak da "Anlaşılan Esenyurt Belediyesi kendi yönetim alanını genişletmek istiyor. Ama bunun hukuka uygun olması lazım. Siyaseten buna karar vermiş olmak çok yanlıştır. Bu yönteme karşı Bahçeşehir Belediyesi ve belde sakinleri olarak tavır aldık, kendilerini uyardık" diye konuştu.
Esenyurt ne istiyor?
Ardıçlı Evler'in kendilerine bağlanmasını istediklerini söyleyen Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu şöyle konuştu: "Boğazköy, Ardıçlı Evler ve Hoşdere daha önce Esenyurt Belediyesi'nden çıkarılarak, önce Kıraç'a, ardından da Bahçeşehir'e bağlanmış. Yerleşim düzeni gereği, Ardıçlı Evler'in yolu Esenyurt'tan geçiyor. Bunu sorgulamak gerekiyor. Evet, Boğazkent'in Bahçeşehir'e bağlanması doğrudur. Bunu zaten biz istemedik. Bana isimli, imzalı, telefonlu başvurular yapıldı, kabul ettik. Ayrıca Hoşdere'yi istemiyoruz."


    http://www.radikal.com.tr/7457137457130

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.