İstanbul'da suya yüzde 8.5 zam geldi

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, İSKİ'nin suya zam teklifini oy çokluğu ile kabul etti.


İSTANBUL - İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisinin bugün gerçekleştirdiği oturumda, İSKİ'nin talep ettiği suya zam teklifi ele alındı. Teklifin görüşülmek üzere gönderildiği Tarife Komisyonu, İSKİ'nin yüzde 15'lik zam teklifini uygun bulmayarak, bu teklifin yüzde 8.5'a çekilmesine karar verdi. Meclis toplantısında da CHP ve Saadet Partisi gruplarından zam yapılmamasına ilişkin gelen teklifler reddedilerek, komisyonun önerdiği yüzde 8.5 zam oranı, oy çokluğu ile kabul edildi.

Meclis görüşmeye geçmeden önce basın mensuplarıyla biraraya gelen CHP İstanbul İl Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkanı Gürsel Tekin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde su zammını protesto etmek için İSKİ'nin önüne çadır kurduğunu anımsatarak, "Sayın Başbakanın belediye başkanı olduğu dönemden bu yana onlarca kez zam geldi belli ki. Öncelikle yüzde 15 zam önerileri vardı, bizim mücadelemiz sonucu yüzde 8.5-9 gibi bir orana getirdiler. CHP olarak biz de Sayın Topbaş'ın seçim öncesi vermiş olduğu bir söz var, sözünü yerine getirmesini talep ediyoruz. Sayın Topbaş, 'Barajlar dolduğu zaman su fiyatlarını indireceğim' demişti. Şimdi biliyorsunuz, barajlar doldu. Sayın Topbaş'tan su zammı değil, biran önce fiyatların düşürülmesini istiyoruz" diye konuştu.

CHP olarak kendilerinin de bir öneri sunacaklarını açıklayan Tekin, "Bizim teklifimiz, 10 metreküp bedava ve yüzde 5-10 gibi bir indirim talebimiz var. Talebimizi bugün meclise önereceğiz. Uygun görürler mi, görmezler mi bilmiyorum. Ama çoğunluk onlarda belli ki bu zam yapılacaktır. Bu zammın karşısında gerek yargı yolunu, gerekse her türlü eylemleri başlatmış olacağız" dedi. Tekin, bugünkü bir gazetede yer alan "Başkanın İmar Çalımı" başlıklı haberi de değerlendirerek, "Ne yazık ki, bir bakanımızın oğlunun arazisiydi. 2005'te araziyi alıp, imar planı yaptıktan sonra başka bir işadamına satmıştır. Keşke Sayın Topbaş bu yatırımlar için yapılan plan tadillerinde yaratılan rantları İBB kasasına aktarabilseydi, bugün herhalde bu zamlar da tartışılmamış olurdu" dedi.

Tekin 3. köprü konusunu da değerlendirerek, konuya ilişkin birçok tartışma yaşandığını, ama kentin başkanının konuyla ilgili bilgisi olmadığını söyleyerek, "Bugüne kadar 3. köprüyle ilgili meclise gelmiş herhangi bir plan söz konusu değil" dedi.  (dha)