İstanbul'da trafik kâbusu
29 Ekim kutlamalarına dair provalar, İstanbul'da trafiği ve günlük hayatı kilitledi.


Bayram provası kilitledi

İstanbul'da, Cumhuriyet Bayramı provaları nedeniyle bazı güzergâhların trafiğe kapatılması, kenti felç etti. İki yaka arasında trafik adım adım ilerledi, yollar tıkandı, çalışanlar işe saatler sonra ulaştı.

İSTANBUL - Perşembe akşamı Kavacık'ta sadece bir tankerin devrilmesi sonucu felç olan İstanbul trafiği, ne kadar 'hassas' dengeler üzerinde durduğunu dün bir kez daha gösterdi. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Töreni provası nedeniyle 'Topkule -Mahmutbey Köprüsü- Vatan Caddesi' hattı ve bu yollara çıkan tüm yollar trafiğe kapanınca, işe giden veya güneşli havayı fırsat bilerek otomobille yollara dökülen on binlerce İstanbullu perişan oldu.
Kent merkezi ile Bağcılar, İkitelli, Güneşli arasındaki trafiğin omurgası dün 07.00-14.00 saatleri arasında yedi saat boyunca kapalı kaldı. Ara yollara yığılan toplutaşıma araçlarının seferleri aksarken, uzun süre trafikte bekledikten sonra varmak istediği durağın çok ötesinde inmek zorunda kalan İstanbullular isyan etti. Kimi halk otobüsü şoförleri trafik açılana kadar kontak kapatacaklarını söyledi. Adım adım ilerlenen yollarda, eşyalarıyla inerek karşı şeride geçmeye çalışanlar, "Neden bayram stadyumda yapılmıyor" diye sitem etti.
Kadıköy-Bağcılar arasında servis yapan Aziz Koç, dün her zaman gittiği mesafeyi daha tenha bir güzergâha yöneldiği halde, yine de bir yerine iki saatte aşabildi. Boğaz Köprüsü'ndaki yoğunluk nedeniyle Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nü kullandığını anlatan Koç, "Bu kez de Tekstilkent mevkiinde yaşanan trafik yoğunluğu nedeniyle ara yolları kullanmak zorunda kaldık. Bizim için zorlu bir yolculuk oldu" dedi.
Taksi şoförü Turan Bala, Bahçelievler'den Taksim'e doğru yola çıktığında saat 11.00'i gösteriyordu. Yaklaşık 1 saatte Taksim'e varan Bala'nın dönüşü de problem oldu. Bala, "Taksim dönüşü, Aksaray yolunu kullanamadık. Sahil yoluna indik. Sahil yolu da Zeytinburnu'na kadar yoğundu. Dönüş 45 dakkika sürdü" dedi.
Otomobil kullananlar dur-kalklar yüzünden ayaklarının ağrıdığından, otobüs kullananlarsa fren balatalarını aşındırmaktan şikâyet ederken kapalı yollar durakta otobüs bekleyen yolcuları da mağdur etti. Eminönü'nden Başakşehir'e ulaşmak isteyen Cengiz Toprak yaklaşık bir saat boyunca otobüs bekledi. Toprak, kapalı yol güzergâhlarının duyurulmamasından şikâyet ederek "Pek çok insanın bugün prova olduğundan bile haberi yoktu. Ben de bilmiyordum. Bu konuda belediye ve valilik, büyük duyurular yapmalı. Alternatif güzergâhlar göstermeli" diye konuştu.