İstanbul'da üç bomba

İstanbul önceki gece Sultanahmet, Laleli ve Esenyurt'ta meydana gelen patlamalarla sarsıldı. Patlamalarda iki kişi öldü, 11 kişi yaralandı.

İSTANBUL - İstanbul önceki gece Sultanahmet, Laleli ve Esenyurt'ta meydana gelen patlamalarla sarsıldı. Patlamalarda iki kişi öldü, 11 kişi yaralandı. İlk patlamalar Laleli Ordu Caddesi Selimpaşa Sokak'ta bulunan Pars Otel ve Sultanahmet Türkocağı Caddesi'nde bulunan Star Holiday Oteli'nde eşzamanlı olarak saat 01.40 sıralarında meydana geldi.
37 müşterinin bulunduğu altı katlı Pars Otel'deki patlama, üçüncü kattaki 304 numaralı odanın tuvaletinde oldu. Patlamada Haydar Baydar ve İranlı Mahdi Pooliki öldü, yedi kişi yaralandı. Olaydan bir dakika önce bir kişinin oteli arayarak, beş dakika sonra 305 numaralı odada bomba patlayacağı ihbarında bulunduğu, ancak çalışanların ihbarı şaka diyerek önemsemediği öğrenildi.
20 müşterinin bulunduğu üç katlı Star Holiday Oteli'nde ise patlama ikinci katta meydana geldi. Patlamada dört kişi yaralandı.
Aynı saatlerde Ambarlı'da bulunan Milangaz Dolum Tesisleri'ne bomba konulduğu ihbarı yapıldı. İhbarın ardından hemen itfaiye ve jandarma ekipleri olay yerine sevk edildi. Yaklaşık 15 dakika sonra ise tesislerde iki patlama meydana geldi. 30 dakika arayla meydana gelen patlamalarda ölen ya da yaralanan olmadı. Milangaz Yönetim Kurulu üyesi Tayfun Demirören, bazı kişilerin telleri keserek içeri girdiğini ve depo bölümüne iki bomba yerleştirdiklerini söyledi.
İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, bombaların türünün incelenmesinden sonra örgüt bağlantısının belirleneceğini söyledi
Reuters haber ajansı öğleden sonra geçtiği haberde Kaide bağlantılı El Masri Tugayları adlı örgütün, akşam saatlerinde ise olayı PKK'ya bağlı bir örgütün üstendiğini bildirdi. PKK'ya yakınlığıyla bilinen Mezopotamya Haber Ajansı'nın haberine göre de adı daha önce duyulmamış ayrılıkçı bir örgüt İstanbul'daki dünkü saldırıyı üstlendi.