İstanbul'da uyuşturucuya ağır darbe

İstanbul'daki beş ayrı operasyonda, 103 kg eroin, 155 kg esrar ve 178 bin 850 adet uyuşturucu hap ele geçirildi; 11 kişi gözaltına alındı.

İstanbul'un Güngören, Bayrampaşa, Eminönü, Üsküdar ve Beyoğlu ilçelerinde düzenlenen beş ayrı operasyonda, 103 kilogram eroin, 155 kilogram esrar ve 178 bin 850 adet uyuşturucu hap ele geçirildi. Operasyonlarda 11 kişi gözaltına alındı.
Narkotik Şube Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, bir istihbaratın değerlendirilmesi sonucu, 22 Eylül günü Güngören'de durdurulan Şeyhmuz Taşkesen (39) yönetimindeki minibüste arama yapıldı. Arama sırasında, bir koli içerisine yerleştirilerek aracın gizli bölmelerine konulmuş halde 20 kilogram eroin ele geçirildi. Olayla ilgili gözaltına alınan Taşkesen, sevk edildiği mahkemece tutuklanarak cezaevine konuldu.
* Bayrampaşa Cevatpaşa Işıklar'da uygulama yapan Asayiş Şube Müdürlüğü'ne bağlı motorize polis timleri de, 24 Eylül günü şüphe üzerine bir otomobili durdurmak istedi. Araç sürücüsünün polisin 'dur' ikazına uymayarak kaçmaya başlaması üzerine bir süre kovalamaca yaşandı. Kovalamaca sırasında aracını terk eden sürücü, yaya olarak kaçtı. Terk edilen otomobilde yapılan aramada, gizli bölümlerine yerleştirilmiş olarak 104 kilogram esrar ele geçirildi. Otomobilde bulunan belgelerin değerlendirilmesi sonucu genişletilen operasyonda, olayla ilgileri görülen Sabri Aydın ve Ramazan Özay gözaltına alındı. Aydın ve Özay, 'teşekkül oluşturarak uyuşturucu madde kaçakçılığı yapmak' suçundan İstanbul DGM'ye sevk edilirken, uyuşturucu maddenin de sahibi olduğu belirlenen araç sürücüsünün yakalanmasına çalışılıyor.
* Eminönü'ndeki Sirkeci Tren Garı'nda görevli bir polis memuru, 26 Eylül 2001 tarihinde elindeki iki adet çantayla yürüyen bir kişinin davranışlarından şüphelendi. Polisin kendisini izlediğini farkeden ve daha sonra Bükreş'ten geldiği anlaşılan kişi de, çantaları yere bırakarak kaçtı.
Çantalarda yapılan incelemelerde, 21 adet deterjan kutusu içerisinde 178 bin 850 adet uyuşturucu hap ele geçirildi.
* Mersin Organize Suçlar ve Silah Kaçakçılık Şube Müdürlüğü'ne bağlı ekiplerle 28 Eylül 2001 tarihinde Üsküdar'da ortaklaşa düzenlenen operasyonda, Hollanda'ya gönderilmek istenen ve bir otomobilde üç adet spor çanta içinde bulunan 83 kilogram eroin ele geçirildi. Olayla ilgili gözaltına alınan Muzaffer Ahmet Zeren ve Mustafa Duymaz, İstanbul DGM Cumhuriyet Başsavcılığı'na sevk edildi.
* Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerince şüphe üzerine 29 Eylül 2001 tarihinde durdurulan bir otomobilde, 3 kilogram esrar ele geçirildi. Otomobilde gözaltına alınan Engin Sezgin, Özgür Arpacı ve Yılmaz Uzuntaş'ın verdiği bilgilerin değerlendirilmesi sonucu da, yine aynı ilçedeki bir evde gizlenen 48 kilogram esrar daha elde edildi.
Bir polis memurunun hafif şekilde yaralandığı operasyonun bu aşamasında da, para karşılığı erkeklerle birlikte olduğu ve şebeke üyelerine müşteri sağladığı anlaşılan Zekiye Koz ve Savaş Kordalı da yakalandı. Bu kişilerden Yılmaz Uzuntaş'ın babasının da, 'minibüsçü çetesi' olarak bilinen organize suç örgütüne yönelik operasyonlar kapsamında gözaltına alındığı öğrenildi.

EYLÜL AYI BİLANÇOSU

Bu yılın eylül ayı içerisinde gerçekleştirilen 60 operasyonda, 135 kilogram eroin, 164 kilogram esrar, 40 gram kokain, 5 kilogram afyon sakızı ve 180 bin 250 adet uyuşturucu hap yakalandı. Bu maddelerle ilgili 140 kişi gözaltına alınarak haklarında yasal işlem yapılırken, 42 kişi de firari olarak aranıyor.