İstanbul'da vurulan albay Kızıldere katliamını yönetmiş

İstanbul'da vurulan albay Kızıldere katliamını yönetmiş
İstanbul'da vurulan albay Kızıldere katliamını yönetmiş
İstanbul Balmumcu'da uğradığı silahlı saldırıda eşiyle birlikte yaralanan albay Fehmi Altınbilek'in tarihe "Kızıldere katliamı" olarak geçen ve Mahir Çayan ile 9 arkadaşının ölümüyle sonuçlanan askeri operasyon ile TİKKO lideri İbrahim Kaypakkaya'nın yaralı olarak yakalandığı operasyonu yöneten komutan olduğu öğrenildi. Adı Susurluk ve Abdi İpekçi cinayetinde de geçen Altınbilek'in sahte kimlik kullandığı ortaya çıktı.

RADİKAL -  İstanbul 'da dün vurularak yaralanan albay Fehmi Altınbilek'in, tarihe “Kızıldere katliamı” olarak giren ve Mahir Çayan ile 9 arkadaşının ölümüyle sonuçlanan askeri operasyon ile TİKKO lideri İbrahim Kaypakkaya’nın yaralı olarak yakalandığı operasyonu yöneten komutan olduğu ortaya çıktı. Adı Susurluk ve Abdi İpekçi cinayetinde de geçen Altınbilek’in sahte kimlik kullandığı öğrenildi.

Saldırı, dün, Beşiktaş , Şakir Kesebir Caddesi’nde gerçekleşti. Cadde üzerindeki İstanbul Jandarma Bölge Komutanlığı Nizamiyesi’nden yürüyerek çıkan Fehmi Altınbilek (67) ve eşi Asuman Oğuz (66), motosikletli iki kişinin silahlı saldırısına uğradı. Saldırıda yaralanan Altınbilek ve eşi, Gayrettepe Florence Nightingale Hastanesi’ne kaldırıldı. Karnından yaralanan emekli Albay Fehmi Altınbilek’in sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu öğrenildi. Eylemin ardından yaralıların adları, üzerlerinden çıkan kimlik bilgilerine dayalı olarak, “Çetin Oğuz” ve “Asuman Oğuz” olarak duyuruldu ancak daha sonra gerçek anlaşıldı.

Sözcü gazetesinden Şenol Gezer ve Habip Atam'ın haberine göre yaralı albay 1970-80 ve 90′lı yıllarda çok sayıda önemli operasyona katılan Fehmi Altınbilek'ti. Ankara ’da suikaste kurban giden albay Cem Ersever ile emekli albay Veli Küçük’ün yakın çalışma arkadaşı olan Altınbilek’in, aralarında DHKP-C, PKK ve MLKP’nin de bulunduğu bir çok yasadışı örgütün ölüm listesinde olduğu ve bu sebeple “sahte kimlik” kullandığı bildirildi.

Ekipler, olayın yaşandığı caddeyi trafiğe kapatarak bölgede inceleme yaptı. İstanbul Emniyeti’ne bağlı Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ve Asayiş Şube ekipleri, motosikletle olay yerinden kaçan 2 şüpheliyi yakalamak için çalışma başlattı.


ALTINBİLEK KİMDİR?

Emekli albay Altınbilek’in adı ilk kez 13 Nisan 1970′te duyuldu. Anılan tarihte öldürülen asteğmen doktor Necdet Güçlü cinayetinde kullanılan iki silahtan birinin sahibi o dönemde yeni göreve başlayan Fehmi Altınbilek’e ait olduğu belirlendi. Altınbilek, daha sonra yine siyasi tarihe, “Kızıldere katliamı” olarak geçen olayın baş aktörü oldu. 27 Mart 1972′de gerçekleştirilen ve Mahir Çayan ile 9 arkadaşının ölümüyle sonuçlanan askeri operasyonun komutanı olan Fehmi Altınbilek, 24 Ocak 1973′de Tunceli’nin Çemişgezek ilçesi Vartinik köyü Mirik mezrasında İbrahim Kaypakkaya’nın yaralı olarak yakalandığı operasyonu da yönetti. Operasyondaki “başarısı” nedeniyle Altınbilek’e takdirname verildi. Ardından yine terfi ettirilerek yüzbaşı yapıldı. Sonra İstanbul’a tayin edildi. Emekli albayın adı, Susurluk çetesiyle birlikte anıldı. Kıdemli albay olarak en son görev yaptığı yerler Çanakkale ve Yalova oldu. Ardından emekli oldu.