İstanbul'daki Küreselleşme karşıtlarına izin çıkmadı

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) İstanbul İl Başkanlığı'nca, Fatih'teki Vefa Stadı'nda yarın yapılması planlanan küreselleşme karşıtı etkinlik, İstanbul Valiliği tarafından yasal olmadığı gerekçesiyle iptal edildi.

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) İstanbul İl Başkanlığı'nca, Fatih'teki Vefa Stadı'nda yarın yapılması planlanan küreselleşme karşıtı etkinlik, İstanbul Valiliği tarafından yasal olmadığı gerekçesiyle iptal edildi. ÖDP İstanbul İl Başkanı Vahit Genç, yaptığı yazılı açıklamada, küreselleşme
karşıtlarının İstanbul buluşmasını gerçekleştirmek amacıyla 'Cenova'dan
İstanbul'a başka bir dünya mümkündür. Onu birlikte kuracağız' başlığıyla düzenlenecek olan etkinliğin Valilik tarafından yasaklandığını bildirdi. Genç, etkinliğin iptal gerekçesinin 'stadyumun, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na göre önceden belirlenmiş miting alanında yer almaması' olarak gösterildiğini belirterek, kendilerinin burada miting değil, Bulutsuzluk Özlemi, Grup Kızılırmak ve Fuat Saka'nın da katılacağı bir şenlik yapmayı amaçladıklarını ifade etti. Valiliğin yasaklama gerekçesini 'çifte standart' olarak niteleyen Genç, kararın iptali için Bölge İdare Mahkemesi'ne başvuracaklarını, ayrıca yarın Aksaray Metro İstasyonu önünde ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras'ın da katılacağı bir basın açıklaması yapacaklarını kaydetti.