İstanbul'daki matbaaya yargısız baskın

İstanbul'daki matbaaya yargısız baskın
İstanbul'daki matbaaya yargısız baskın
Cumhuriyet Gazetesi'nin, Charlie Hebdo'nun son sayısından bazı karikatürlere yer vereceği bilgisi üzerine polis dün gece yarısı yargı kararı olmaksızın matbaaya baskın düzenledi.

RADİKAL-Cumhuriyet Gazetesi’nin Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo’nun son sayısından bazı karikatürlere yer vereceği bilgisi üzerine polis dün gece yarısı matbaaya baskın düzenledi. Aralarında Cumhuriyet’in de bulunduğu gazeteleri taşıyan kamyonlar herhangi bir yargı kararı olmaksızın 40 dakika bekletildi. 12 çalışanını geçen hafta kanlı baskında kaybeden Charlie Hebdo’nun son sayısı, bugün 3 milyon nüsha ile Avrupa’da satışa çıktı. Türkiye ’de de Cumhuriyet Gazetesi bugünkü sayısında, son sayının bazı karikatür ve yazılarından derlediği 4 sayfalık özel bir bölüm yayınlama kararı aldı.

8 KİŞİLİK POLİS EKİBİ
Bu kararın sosyal medya üzerinden yayılması üzerine İstanbul polisi, Cumhuriyet’in yanı sıra çok sayıda gazetenin baskısının yapıldığı Hadımköy’deki DPC tesislerine bu sabaha karşı 01.00 sıralarında 3’ü resmi 5’i sivil toplam 8 kişilik bir polis ekibiyle çıkarma yaptı. Basılan gazeteleri İstanbul ve çevresine dağıtmak üzere matbaadan çıkmaya hazırlanan kamyonlar, polis ekipleri tarafından durduruldu.

MAHKEME KARARI YOKTU


Duruma müdahale eden DPC ve YAYSAT yetkilileri, kamyonlarda Cumhuriyet dahil olmak üzere farklı birçok gazete bulunduğunu belirterek, dağıtımın durdurulmasına ilişkin bir mahkeme kararı olup olmadığını sordu. Herhangi bir yargı kararı gösteremeyen polisler kamyondan aldıkları Cumhuriyet Gazetesi nüshasını basın savcısına gönderdiklerini bildirdi. Savcıya gönderilen nüshanın incelenmesinin ardından polis ekipleri saat 01.40 sıralarında kamyonların matbaadan çıkışına izin verdi. Polisin gece yaptığı bu müdahale nedeniyle birçok gazetenin İstanbul ve çevresine dağıtımında aksaklıklar yaşandı.


  http://www.radikal.com.tr/127185412718541

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  İnsanlar yalan söyleyince mutlu oluyoruz! - Kayzer1420

  Sözde Charlie Hebdo'da yaşananları protesto etmek için ön saflarda yer kapmaya çalışan Başbakan'nın oldu ülkede bizlerin değil kendilerine destek verenlerin ''madem öyle de senin orda ne işin var? '' diye sormayan yalancı, samimiyetsiz insanların yaşadığı ülkemizde bizlere masal anlatmalarına kendimizi inandırıp ve de bu masalların bizlere zevk vermesi ne kadar da tuhaf!