İstanbul'daki Medeniyetler İttifakı İkinci Forumu'na 1276 delege katılıyor

İstanbul'daki Medeniyetler İttifakı İkinci Forumu'na 1276 delege katılıyor
İstanbul'daki Medeniyetler İttifakı İkinci Forumu'na 1276 delege katılıyor

Çırağan Sarayı?nda yapılan Medeniyetler İttifakı 2. Forumu?na altı ülkenin devlet başkanı 31 ülkenin de dışişleri bakanı katıldı. FOTOĞRAF: AZİZ UZUN / AA

İki kere aile fotoğrafı
Medeniyetler İttifakı İkinci Forumu’nun açılış oturumunun ardından katılımcılar aile fotoğrafı çektirdi. Hazırlanan platforma gelen konuklar, kısa bir süre Medeniyetler İttifakı Eşbaşkanı Başbakan Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun ve  NATO Genel Sekreterliğine seçilen Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen’i bekledi. Erdoğan, Rasmussen ve Ban Ki-mun’un da gelmesiyle aile fotoğrafı çektirildi. İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero’nun bulunmadığıaile fotoğrafında, Medeniyetler İttifakı Yüksek Temsilcisi eski Portekiz Cumhurbaşkanı Jorge Sampaio, Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni, Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, Katar Prensesi Şeyha el Tani’nin de aralarında bulunduğu yaklaşık 70 kişi yer aldı.
Erdoğan daha sonra Medeniyetler İttifakı 2. Forumu’na katılanlar onuruna öğle yemeği verdi. Öğle yemeğinin ardından Zapatero’nun da katıldığı ikinci aile fotoğrafı çektirildi. Çırağan Sarayı’ndaki yemekte Erdoğan, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov, Finlandiya Cumhurbaşkanı Tarja Halonen ve Fogh Rasmussen’le aynı masada oturdu.