İstanbul'dan ortaçağ manzarası

İstanbul İkitelli'deki Ayazma'da bulunan gecekondu mahallesi kentsel dönüşüm kapsamında yıkıldı. Gecekondu sahipleri yeni evlerine geçti. Ancak gecekondularda aylık 80-100 YTL'ye kiracı olarak oturan 22 aile açıkta kaldı. Aileler aylardır 'İstanbul'un göbeğindeki' enkazın üzerinde kurdukları çadırlarda ortaçağ koşullarında yaşıyor. Toz toprak içindeki mahallede hasta olmayan çocuk yok gibi. En çok çadırlara giren akrep ve farelerden korkuyorlar.
Haber: TİMUR SOYKAN / Arşivi

İSTANBUL - Zeynep Aydin, enkazın arasında yırtık terliğiyle yürüyor. Hayalleri de aynı büyüdüğü mahalle gibi, artık bir enkaz. İlkokul 3. sınıf öğrencisi 11 yaşındaki Zeynep'in karnesi baştan sona 'pekiyi'ydi ve öğretmen olmak istiyordu. Ama Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Gecekondu Dönüşüm Projesi kapsamında yaşadıkları mahalleyle birlikte onların kiracısı olduğu evi de yıktı. Ev sahibi olanlar, yeni inşa edilen siteye taşınırken onlar kiracı olduğu için 22 aileyle birlikte yıkıntıların arasında kurdukları çadırda kaldı. Zeynep ve diğerleri için enkazda yaşam başladı...
TEM otoyolunun İkitelli mevkisindeki bir tepenin üzerinde TOKİ'nin dev tabelası duruyor. Kentsel Dönüşüm Projeleri kapsamındaki ilk uygulama burada yapıldı. TOKİ, Büyükşehir Belediyesi ve Küçükçekmece Belediyesi arasında imzalanan protokolle Bezirgânbahçe'de 2 bin 640 konut yapıldı. Bu konutlardan Ayazma ve Tepeüstü'ndeki gecekonduları yıkılanlar faydalanacaktı. Bunun için çok sayıda ev sahibi kiracısını çıkararak konutlarının yıkımına izin verdi ve Bezirgânbahçe'deki evlerden hak sahibi oldu. Ocak ayında gecekondular yıkılırken kiracılar, çaresiz izliyordu.
Bugün TOKİ'nin dev tabelasının arkasında yerle bir olan mahalle var. Tuğla ve betonlardan bir tarlaya benziyor. Molozların arasında köpekler geziyor, çöp birikintileri büyüyor. Enkazların üzerinde çocuklar oyun oynuyor, kadınlar camiden su taşıyor. Eskiden gecekonduların kiracısı olan 22 aile, artık çadırlarda ve tahtalardan yapılmış barakalarda yaşıyor. Sağlam kalan tek duvarda ise bu hayatı protesto eden yazı var: 'TOKİ Çadırkenti mağdurları. Aziz Yeniay utansın.'
Böceklere karşı ateş
Barakalardan birinin önünde Sahime Korhan, kurumuş yabani otları ateşe veriyor. Bunu, altı çocuğunu barakaya giren akrep ve böceklerden korumak için yapıyor. Ancak çocuklarının hasta olmasını engellemek bu kadar kolay değil. Çocukların çoğu kirlilik nedeniyle hasta. Sahime Korhan da astım hastası. Doktor tozdan uzak durması gerektiğini söylemiş. Ancak enkazların üzerinden savurulan çimento tozunun altında yaşıyor:
"Biz sekiz yıldır burada yaşıyorduk, Siirt'ten göç ettik. Soğukta sokakta kaldık. Baraka yaptık. Biz 80 YTL kira veriyorduk. Ama başka yerde bu kadar paraya kira yok. Kocam temizlikçi 500 YTL alıyor."
Bu sırada iki kızı yaklaşık bir saat yüreyerek gittikleri Halk Ekmek büfesinden dönüyor. İkisi de ilköğretim öğrencisi. Ama geleceklerini, ablaları Hayat'ın yaşadıklarından görebiliyorlar. Hayat, ilköğretimi bitirdi ama ailesi parasızlık nedeniyle onu liseye veremedi. Hayat, okula gidemediği için her gün ağlıyor.
Hayat'ın dert ortağı Muhammed Aktaş, enkazların arasına kaçak olarak dökülen çöplerin arasında eşya arıyor. Ona da babası, okul hayatının bittiğini söyledi. Oysa karnesiyle teşekkür belgesi de almıştı:
"Babam üçüncü kattan düştü. Artık çalışamıyor, evde yok. Yarın dayımla beraber iş aramaya gideceğim. Ne iş bulursak yapacağız. Çünkü kardeşlerim çadırda hasta oluyor. Bir eve taşınacak para bulmalıyız."
Onların çadır komşusu Mehmet Karabalık'ın eşi Hediye ise 18 gün önce çadırda doğum yaptı. 32 yaşındaki Karabalık, "Çocuğu bir akrabanın evine götürdük. Ama sonunda çocuk yine buraya gelecek" diyor.
Ayakta kalan tek bahçe duvarının üzerinde kiracıların protestosunun yer aldığı yazılama, arkasında ise enkaz ve bir çadır var. Aydin ailesi, sekiz yıl önce Ağrı'dan göç etmiş. Yıkımdan önce 100 YTL kira veren ailenin, kiraya çıkacak parası yok. Dört çocuk annesi Birgül Aydin, hasta ve ameliyat olması gerekiyor. Geceleri, çadırın içine büyük, farelerin ve böceklerin girdiğini, mum ışığında gecelediklerini söylüyor. Çantasından bir mektup çıkarıyor. Yıkım başlamadan önce belediyenin gönderdiği mektubu, okuması için kızı Zeynep'e veriyor. Okulu bırakmak zorunda kalan Zeynep Aydin akıcı bir şekilde okuyor:
"İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve TOKİ ortaklığında sizler için yeni bir çözüm geliyor. Ayazma'da, Tepeüstü'nde kaçak yapı ve kaçak yapıda yaşayan vatandaş kalmayacak. İnsanca yaşayabileceğiniz konutlara kavuşacaksınız. Gecekondu sahibinden kiracısına kadar herkes için ayrı çözüm geliyor."
Okumasını bitirince mektubu
uzatıyor. 'Sizler için yeni bir çözüm geliyor' ve 'Gecekondu sahibinden, kiracısına kadar...' yazan bölümlerin altı çizili. Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay'ın imzası var. Annesi, kızı Zeynep'in saçını okşuyor. "Bu mu çözüm? Umutlanmıştık, kira sözleşmelerimizi belediyeye götürdük. Ama ev sahiplerinin bizleri evden çıkarmasını sağladılar. Şimdi halimize bakın. En çok Zeynep'e üzülüyorum. O benim öğretmen kızım olacaktı" diyor.'Onlara da ev yapılacak'
22 aile enkazda hayatlarını sürdürmeye çalışırken, Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay ise kiracı ve ev sahiplerinin tespit edildiğini ve dünyaya örnek olacak bir gecekondu dönüşüm projesine imza attıklarını belirtiyor.
Yeniay şöyle konuştu:
"Biz gecekondu sahiplerini ve kiracıları, konut sahibi yapmayı hedefledik. İçinde kiracı oturan evleri yıkmadık. Ancak ev sahipleri, gecekondularının yıkılması karşılığında konut alacaktı. Bunun için kiracıları evlerinden yıkımdan 15-20 gün önce çıkartmışlar. Ama biz bunu önceden tahmin ederek kiracıları ve mal sahiplerini belirlemiştik. İlerleyen zamanlarda kiracılara da konut yapacağız. Ama orada kirada oturan 150 kişi varken şimdi çadırlarda 250 kişi olmuş. Fırsattan yararlanmak için oraya gelip, yerleşenler var. Buna izin vermeyeceğiz. Yakında orada çadır da bırakmayacağız."
Çadırkentte yaşayanlar ise ev sahipleriyle kiracıların bilerek karşı karşıya getirildiğini savunuyor. Ancak enkazlar arasında geleceği yok olan, hastalanan çocukların gerçeği değişmiyor.