İstanbul'dan yardım

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM), tren kazasında arama ve kurtarma çalışmalarına 75 kişilik ekiple katıldı.

İSTANBUL - İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM), tren kazasında arama ve kurtarma çalışmalarına 75 kişilik ekiple katıldı. İETT otobüsleri de Haydarpaşa'da beklemek zorunda kalan yolcuları ücretsiz olarak evlerine taşıdı.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, AKOM 75 kişilik ekiple kaza bölgesine giderken, çalışmalar, dört ambulans, bir adet büyük kurtarma, üç adet küçük kurtarma, üç adet ilk müdahale ve kurtarma minibüsü, iki adet ışık kulesi, iki adet kamyonet, bir adet 10 tonluk mobil vinç, iki adet excavator aracı, üç adet çekici, üç adet 30, 50 ve 80 tonluk vinç, üç adet seyyar mutfak aracı ve bir adet akaryakıt tankerinin desteğinde yapıldı. Ayrıca bölgeye bin kişilik çorba, çay, kumanya, su ve meyve suyu ile 100 battaniye gönderildi. Kurtarma çalışmaları için bölgeye 9 metre yükselen ve bir tanesi 5 bin metrekarelik alanı aydınlatan iki ışık kulesi kuruldu.
Açıklamada, tren seferlerinin iptali üzerine Haydarpaşa Garı'nda
yığılmalar meydana geldiği, İETT otobüslerinin bu vatandaşların evlerine gidebilmesi için ücretsiz sefer yaptığı belirtildi.