İstanbullu bunaldı

NATO zirvesinden bir gün önce dün İstanbul'da güvenlik önlemleri, kara, hava ve denizde en üst düzeye ulaştı. NATO üyesi ülkelerden gelen konuklar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin astığı İngilizce 'Geldim, gördüm, sevdim' afişleriyle karşılandı.
Atatürk Havalimanı'ndan başlayarak 'NATO vadisi'ne giden yol, üye ülkelerin bayraklarıyla donatıldı. Trafiğe kapatılan yollar ve oluşturulan güvenlik çemberi, İstanbul halkını bunaltıyor.

İSTANBUL - NATO zirvesinden bir gün önce dün İstanbul'da güvenlik önlemleri en üst düzeye ulaşırken, konuklar İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin yollara astığı İngilizce 'Geldim, gördüm, sevdim' afişleriyle karşılandı.
Atatürk Havalimanı'ndan itibaren sahil yolu NATO üyesi ülkelerin bayraklarıyla donatıldı.
Çok sayıda İstanbullu güvenlik çemberinden kurtulmak için yollara düştü. Otobüs firmaları yoğun talep nedeniyle ek seferler yaptı. Atatürk Havalimanı, tatil yörelerine gidenlerle dolup taştı.

 • 184 cadde ve güzergâhın zirve vadisine bağlantı noktalarının trafiğe kapatılması uygulaması dün saat 21.00 itibarıyla başladı.
 • Terör korkusu ve yoğun güvenlik yüzünden Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi boştu.
 • 'NATO vadisi'nin bir sakini, zirve yüzünden eşinden dört gün ayrı kalacağını belirterek, "Biz Harbiye'de oturuyoruz. Eşim Üsküdar'daki işine gidemediği için Anadolu Yakası'ndaki kayınvalidemin evine gitti" dedi.
 • Olağanüstü durumdan en fazla etkilenenler esnaf oldu. Harbiye'de büfe sahibi olan Kemal Karaaslan, "Güvenlik önlemleri rencide edici. Bu toplantı bir tatil köyünde yapılabilirdi" dedi.
 • Zirvenin yapılacağı NATO vadisine giden birçok yol sabah saatlerinden itibaren kapatıldı.
 • NATO Vadisi'nde giriş noktalarında bekleyen polisler, vatandaşlara kimlik sorarak, çanta ve üstlerini aradı. İsimler polislerin dizüstü bilgisayardaki kayıtlardan kontrol edildi. Bölgede yaşadıklarını veya çalıştıklarını kanıtlayamayanlar barikatı aşamayarak geri dönmek zorunda kaldı.
 • Atatürk Havaalanı ile 'NATO vadisi' arasındaki Sahil Yolu sabah saatlerinden itibaren yüzlerce temizlik işçisince temizlendi.
 • Vadi yolundaki bazı bilbordlardaki İstanbul'un medeniyetler kenti olduğunu gösteren Türkçe ve İngilizce afişler dikkat çekti.
 • Havaalanı ana girişinde trafik tek şeritten kontrollü olarak verildi, şüpheli araçlar arandı.
 • İstanbul Boğazı'nda Sualtı Taarruz Komandoları da (SAT) zodyak botla eller tetikte dolaştı.
 • Deniz Kuvvetleri'ne ait gemiler İstanbul Boğazı'nda zirvenin yapılacağı vadinin yakınlarında nöbet tutmaya başladı.
 • Bir gemi Boğaz kıyılarını dolaşarak çöpleri temizledi.
 • Trafikte olağanüstü önlemler nedeniyle İstanbul ve Ankara'da Yabancı Dil Sınavı'na (YDS) gireceklere 'Sınava yetişmek için erken yola çıkın' uyarısı yapıldı.
 • Kapalıçarşı yarın yalnız NATO ziyaretine açık.


  Robotla bomba imha

  Taksim'de bir otobüste bulunan şüpheli paket iple dışarı çıkarıldı. Uzaktan kumandalı robotla fünye yerleştirilen pakette bomba olmadığı anlaşıldı. İstanbul'un diğer semtleri ile Ankara, Adana ve Konya'da da çok sayıda şüpheli paket imha edildi.
  FOTOĞRAF: TAHSİN AKSU


  Ankara'da olaylı protesto

  'Bush'a, NATO'ya, Emperyalizme Karşı Ankara Platformu'nun Abdi İpekçi Parkı'nda düzenlediği miting bir grupla polis arasında çatışma çıkınca planlanandan önce sona erdi.
  FOTOĞRAF: YAVUZ ÖZDEN


  Maske ve duş

  Zirve vadisi içinde kalan hastanelerden Taksim İlkyardım'ın bahçesine 'olası bir nükleer saldırı'ya önlem olarak duş alma yerleri kuruldu, hastaneye gaz maskeleri alındı.
  FOTOĞRAF: ERCAN ARSLAN