İstanbullu hızlanacak

Trafikten bunalan İstanbullular, metronun üçüncü aşamasıyla Atatürk Havalimanı'ndan Maslak'a kadar tek biletle kesintisiz raylı sistem ağına kavuşuyor.
Haber: SELİM EFE ERDEM / Arşivi

İSTANBUL - Trafikten bunalan İstanbullular, metronun üçüncü aşamasıyla Atatürk Havalimanı'ndan Maslak'a kadar tek biletle kesintisiz raylı sistem ağına kavuşuyor. Havalimanı-Aksaray-Taksim-Seyrantepe arasında 65 kilometreyi bulan karayolunda, sabah ve akşam saatlerinde otomobille yolculuk yaklaşık 2.5 saat sürüyor. Raylı sistemle 37 kilometre olan güzergâhtaki yolculuk süresi ise ancak 50 dakika.
Maliyeti 180 milyon dolar
Dün temeli atılan 3.1 kilometre uzunluğundaki 4. Levent-Ayazağa metro hattının 180 milyon dolar (yaklaşık 229 milyon YTL) maliyetle 30 ayda tamamlanması hedefleniyor. Sanayi Mahallesi, Ayazağa (İTÜ), Otosanayi ve Seyrantepe olmak üzere dört istasyonu bulunacak olan metroda yolculuk yaklaşık dört dakika sürecek.
İnşaat bittiğinde, dört dakikada Ayazağa'dan Levent'e, 16 dakikada Taksim'e 21 dakikada Yenikapı'ya ulaşılacak. Aynı güzergâhta sabah ve akşam saatlerinde otomobille yolculuk en az 1.5 saat sürüyor.
İlk güzergâh değişti
1985 yılında Ulaştırma Bakanlığı'na bağlı DLH tarafından fizibilite etütleri yapılan İstanbul metrosu, o dönemde şehir trafiğinin en yoğun olduğu Topkapı-Yenikapı-Taksim-4. Levent arasında 16 km. uzunluğunda ve 13 istasyon olarak öngörüldü.


Büyütmek için tıklayınız

Revizyona uğrayarak 1992'de Taksim-4. Levent arasında başlayan İstanbul Metrosu'nun 8.5 kilometrelik ilk aşaması 2000 yılında tamamlanırken, 1998 yılında yapımına başlanan ikinci aşaması 5 kilometrelik Taksim-Yenikapı hattıysa tarihi eserlere takıldığı için dört yıldır beklemede.
Mevcut ve proje aşamasındaki tamamlandığında, İstanbullular Atatürk Havalimanı-Zeytinburnu-Aksaray hafif metrosu, Zeytinburnu-Sirkeci-Kabataş Cadde Tramvayı, Kabataş-Taksim fünikileri, Taksim-4. Levent ve 4. Levent-Ayazağa metrosuyla Maslak'tan havalimanına kadar kesintisiz raylı sistem ağına kavuşmuş olacak.
Zaman kazanılacak
İstanbul'da bugün aynı güzergâhlardaki karayolu ve raylı sistem yolculuk sürelerinde büyük farklar var. Temeli atılan 3.1 km.'lik 4. Levent-Seyrantepe arasında pik saatinde (Sabah işe gidiş ve akşam dönüş saatleri) beş dakikada bir yapılacak yolculuk süresi dört dakika. Otomobille aynı güzergâh sabah ve akşam 20-25 dakika.
Bu süre, Taksim-4. Levent arasında metroyla 8-10 dakikayken, otomobille yarım saat. Proje halindeki raylı sistemler bittiğinde karayoluyla üç saat süren İkitelli-Tuzla arası ve iki saat süren Havalimanı-Dudullu arası raylı sistemle bir saate inecek.


    http://www.radikal.com.tr/7407247407240

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.