@ismailsaymaz

İstanbullu yağmur duasında: Barajları rahmetinle doldur...

Pendik Müftüsü Dr. Süleyman Aktaş, "Boşalan barajlarımızı, kuruyan topraklarımızı rahmetinle doldur yarabbi!" diye dua ederken, cami avlusunda, "Amin!" diyen cemaatten ağlayanlar, haykıranlar oldu. Biri, "Bu dua tutmaz!" diyor, gerekçe: Keşke bayan gazeteciler ayrı saf tutsaydı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Müftü, "Boşalan barajlarımızı, kuruyan topraklarımızı rahmetinle doldur, yarabbi!" diye dua ederken cami avlusunda avuç içleri yere dönmüş halde 'Amin!' diyen cemaatten ağlayanlar oluyor. İstanbullu, umudunu gökyüzüne bağlayıp, "Allah'tan umut kesilmez" diyor ama, "Bu dua tutmaz!" diye düşünenler de var: "Keşke bayan gazeteciler ayrı saf tutsaydı."
Pendik'teki Merkez Camii'nin avlusunda toplanan kalabalık, o alışıldık cuma namazı yoğunluğundan hayli farklı... Bu kez yalnızca cuma namazı kılınmayacak, İl Müftülüğü'nün önerisi ve Pendik Müftüsü Süleyman Aktaş'ın organizasyonuyla, namaz bitiminde 'yağmur duası' da edilecek. Erkekler cami dolunca avluya hasır serip namaza durmuşken, camiye bitişik kız Kuran kursunun öğrencileri de külliyeye doluyor. Küçük yaşta kızlar ellerindeki Kuran ve Elif kitaplarını bırakıp gülüşüyor. Bir yandan Kızılay, namaz arasında pet şişe su dağıtıyor. Müftü Aktaş, hutbesinde, "Rabbim hak edenlere mutlaka suyunu verir" derken, uyarmayı da unutmuyor: "Bizler de iyi Müslüman olalım!"
Namaz bitince cemaat avluda toplanıp yağmur duasına geçiliyor. Müftü Aktaş, çevresine halkalanan topluluğa tövbe ettirip helallık aldırıyor. Sonra avuç içleri, normalin tersine, yere çevrilip dua başlıyor. Aktaş, "Yarabbi" diyor, "Kurak toprakları rahmetinle buluşturup hayat ver, hayvanlarımızı, bitkilerimizi susuzluktan koru." Duaya, ağlayanlar, hıçkıranlar ve haykıranlar "Amin!" diyerek eşlik ediyor.
Dua bitiminde Aktaş, "Daha önce hiç dua sonrası yağmur yağdığı oldu mu" diye bir soruya, "Yağdığı da oldu, yağmadığı da" diye yanıt veriyor. Fakat, yağmuru güvenceye almayı da elden bırakmıyor: "Duanın TV'den yayımlanması bir avantaj. Bunları izleyen daha çok kişi etkilenip yağmur yağması için dua edecek."
Cemaatin bir kısmı duanın kabul olunacağına emin. Daha önce de yağmur duasına katılmış Osman Şahin, umutlu. Nurettin Koç, "Allah'tan umut kesilmez" diyor. Hasan Oymak, banyoda ve çamaşırda su tasarrufuna gittiklerini belirtip, "İnşallah biter bu çile" diyor.
Meteoroloji Müdürlüğü, "Hafta sonu için İstanbul'da yağmur beklenmiyor" derken, cemaatten de "Bu dua olmadı" görüşünü dile getirenler var. İbrahim Keskin, örneğin, duanın usulüne uygun yapılmadığını savunuyor. Kadınlar, erkekler ve çocuklar ayrı saflarda bulunmalıymış. Dua bu yüzden kabul olmayabilirmiş: "Keşke bayan gazeteciler ayrı saf tutsaydı..."