İstanbullunun 1.9 milyonu çöpe atıldı

Büyükçekmece'nin Mimarsinan sınırında Büyükşehir Belediyesi'nin yaptırdığı köprülü kavşak Anıtlar Kurulu'nun kararıyla yıkılıyor. Mimarsinan Belediyesi sınırında inşa edilen köprülü kavşak Büyükçekmece'deki sivil toplum kuruluşlarınca (STK) tepkiyle karşılanmıştı.

İSTANBUL - Büyükçekmece'nin Mimarsinan sınırında Büyükşehir Belediyesi'nin yaptırdığı köprülü kavşak Anıtlar Kurulu'nun kararıyla yıkılıyor. Mimarsinan Belediyesi sınırında inşa edilen köprülü kavşak Büyükçekmece'deki sivil toplum kuruluşlarınca (STK) tepkiyle karşılanmıştı. STK'lar, inşaatın Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü'nün siluetini bozduğu gerekçesiyle Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'na başvurdu. İnşaatta incelemelerde bulunan kurul üyeleri 2 Şubat'ta köprünün inşasının durdurulmasına karar verdi. Kurulun gerekçeli kararında şu ifadelere yer verilmişti: "Yürütülen inşaat çalışmasının uygun kurul görüşü alınmadan nasıl yapıldığının ivedilikle kurula bildirilmesine ve karara kadar inşa çalışmaların durdurulmasına karar verildi."
Ancak karara rağmen inşaat devam etti ve 1.9 milyon YTL harcanarak köprülü kavşağın üçte ikilik bölümü tamamlandı. Kurul geçen perşembe günü yaptığı toplantıda da köprünün yıkılmasına karar verdi ve Büyükşehir Belediyesi ekipleri köprüyü yıkamaya başladı. Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün yıkımı savundu. Büyükşehir Belediyesi'nden ise konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.