İstanbulluya polis terörü

17 bin polis görev yaptı İstanbul'da dün çevre illerden gelen takviye ekiplerle birlikte 17 bin polis vardı. Özellikle Taksim ve çevresinde mevzilenen polisler gösteri yapmak isteyenlere hiç acımadı. Gaz bombası ve tazyikli suyla göstericileri dağıtan polis, coplarının yanı sıra tüfeklerinin dipçiklerini de sık sık kullandı.Böyle önlem olur mu? Sabah evlerinden çıkan yüz binlerce kişi, neye uğradığını şaşırdı. Normalde yoğun olan köprüde trafik tek şeride indirilmişti. Ana arterlere de barikatlar kurulmuştu. Pek çok vatandaş işlerine gidebilmek için yürüdü.

* * * * *
Kara da iptal deniz de
İstanbul İstanbul olalı böyle beceriksiz yönetim görmedi. 1 Mayıs İşçi Bayramı'nı Taksim'de kutlamak isteyen DİSK'i engellemeye çalışan Vali Hilmi Güler, vapur, tramvay ve metro seferlerini iptal etti. Köprü girişleri ve TEM gişelerinde de yol tek şeride indirilince trafik saatlerce kilitlendi.
Yüzlerce kişi gözaltında
Dolmabahçe'de toplanıp Taksim'e gitmek isteyenler polisin sert müdahalesiyle karşılaştı. DİSK üyeleri tüm engellemelere rağmen Taksim'e çıkmayı başardı. Güvenlik güçleri Taksim ve çevresinde akşam saatlerine kadar gösterici kovaladı. Gün boyunca çıkan olaylarda yaklaşık 700 kişi gözaltına alındı.

* * * * *
Vatandaş da dayak yedi gazeteci de

Polisin müdahalesi sonucu çok kişi yaralandı.

Polis yoldan geçenleri de görevini yapan gazetecileri de dövdü. Radikal muhabiri Demet Bilge Ergün iki kez polisin hışmına uğradı.
Güvenlik güçleri Taksim'deki televizyon ekiplerinin canlı yayın yapmasını da engelledi.
Gaz bombaları sadece göstericileri değil yoldan geçen herkesi etkiledi. Taksim'de bazı turistler de polis copundan nasibini
aldı.
Trafik yüzünden borsa da yarım saat geç açıldı. Pek çok vatandaş uçağını kaçırdı.
Bursa ve İzmit'ten İstanbul'a gelen işçileri taşıyan feribot, polis tarafından uzun süre Eskihisar Feribot İskelesi'ne yanaştırılmadı.