İstanbul'u bombalatanlar elde

İstanbul'da 2003 yılında gerçekleştirilen HSBC Bank, Britanya Konsolosluğu ve sinagoglara yönelik bombalı saldırıların emrinin Konya'dan verildiği ortaya çıktı.

KONYA - İstanbul'da 2003 yılında gerçekleştirilen HSBC Bank, Britanya Konsolosluğu ve sinagoglara yönelik bombalı saldırıların emrinin Konya'dan verildiği ortaya çıktı. Altı ilde gerçekleştirilen operasyonda gözaltına alınanlar arasında bombalama talimatını verenlerin de olduğunu söyleyen Emniyet yetkililerine göre Kaide'nin Türkiye ayağı tamamen çökertildi.
Konya Emniyet Müdürü Salih Tuzcu'nun bizzat yönettiği ve önceki gün başlatılan operasyona 'Şifre' adı verildi. Toplam 600 polisin katıldığı operasyon Konya, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Afyonkarahisar ve Mardin'de 47 adrese eşzamanlı baskınlar düzenlendi. Konya'da 23, İstanbul'da 17, İzmir'de üç, Kocaeli'nin Gebze ilçesinde iki, Afyonkarahisar'da bir, Mardin'de bir kişi olmak üzere toplam 47 kişi gözaltına alındı.
İstanbul'da Bakırköy'deki evinde operasyonu televizyon haberlerinden öğrenen 20 yaşındaki T.S. de dün kaçtığı Bursa'nın Mudanya ilçesinde yakalandı. T.S. ile birlikte gözaltındakilerin sayısı 48'e yükseldi. Emniyet kaynakları, tamamı Konya'ya getirilen sanıkların ifadeleri doğrultusunda gözaltı sayısının artabileceğini, operasyonun başka illere de kaydırılabileceğini söyledi. Yetkililer, operasyon ile Kaide'nin Türkiye ayağının tamamen çökertildiğini savundu.
Zerkavi'den talimat almışlar
Gözaltındakilerden Kaide'nin Türkiye sorumlusu olduğu öne sürülen Ekrem Kozakoğlu'nun, bir süre önce Irak'ta öldürülen Zevahiri'den sonra örgütün iki numaralı ismi olan Zerkavi'yle birçok kez görüştüğü, bazı talimatları bizzat Zerkavi'den aldığı belirlendi. Kozakoğlu'nun, örgütün üst düzey yöneticileriyle sık sık şifreli görüşmeler yaptığı, ancak bazı çok özel görüşmeleri kurye aracılığıyla gerçekleştirdiği ortaya çıktı. Kozakoğlu, iddiaya göre 'Ebu Hani', 'Abdurrahman', 'Ali' ve 'Mahmut' kod adlarını kullanan Haydar Kırkan'ı bu görüşmelerinde kurye olarak kullandı. 1.5 yıl süren teknik takip ve istihbarat çalışmasında kurye Haydar Kırkan'ın birçok kez yurt dışına çıktığı da tespit edildi. Terör uzmanları, örgütlerin şifreli konuşmalar yaptıklarının bilindiğini, ancak farklı ülkelerdeki yöneticilerin birbirleriyle kurye aracılığıyla görüşmesinin de
önemli bir ayrıntı olduğuna dikkat çekti.
Emniyet kaynakları, Kaide'nin, 15-20 Kasım 2003 tarihlerinde İstanbul'da düzenlenen sinagoglar, HSBC Bankası ve Britanya Konsolosluğu saldırılarında emrin Konya'dan verildiğinin tespit edildiğini söyledi. Gözaltına alınanlar arasında, 2003 yılındaki olayla ilgili gözaltına alınan ve bir süre tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakılanların da olduğu açıklandı. Örgüt mensuplarının metropol kentlerde ekonomik ve stratejik öneme sahip hedeflere yönelik sansasyonel bombalı eylem hazırlığı içinde olduklarının saptanması üzerine operasyon için düğmeye erken basıldığı açıklandı.
Çocuklara medresede eğitim
Örgüt üyelerinin çocuklarına Konya'nın Çatalhöyük Mahallesi Karaaslan Villaları'ndaki üç katlı evde dini ve örgütsel eğitim verildiği, 'medrese' olarak adlandırılan, okul sıraları konularak sınıflara dönüştürülmüş bazı odaların da bulunduğu ortaya çıktı.
Aynı bölgede yaşayanlar, villaya her sabah 8-14 yaş arası çocukların aileleri tarafından getirildiğini ve akşam saatlerinde alındıklarını
söyledi. Polis yetkilileri, villada örgüt üyelerinin çocuklarına örgütsel ve dini eğitim verildiğini belirlediklerini, baskında çocuklara verilmek üzere hazırlanmış karneler, örgütsel dokümanlar ve CD'ler ele geçirildiğini açıkladı. Baskında, villada bulananların belgeleri ve CD'leri yakmak istedikleri, ancak, polisin zamanında girmesiyle bunu başaramadıkları da ortaya çıktı. Aynı villada, örgüt üyelerine de örgütün stratejisi konusunda eğitimler verildiği tespit edildi.
Gözaltındaki 48 kişiden 34'ünün Çeçenistan, Afganistan, Bosna-Hersek, Suriye ve Irak'ta hem askeri hem de dini eğitim aldıkları belirlendi. Zanlılar dün sabaha karşı Konya Numune Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirildi. Suçunu itiraf eden bir zanlı var mı?' sorusuna, Emniyet Müdürü Tuzcu, "Tahkikat devam ediyor. Bazı çalışmaları gizli yürütüyoruz. Bunu şu anda açıklamamız doğru olmaz. Halkımız rahat olsun" yanıtını verdi. Sorgu için ek gözetim süresi alınacağı da belirtildi.