İstanbul'u sel götürüyor

İstanbul'da sağanak yağış, Kağıthane'deki Cendere Deresi'nin taşarak çevresindeki çok sayıda fabrika ve işyerini su basmasına neden oldu.

İstanbul'da dünden beri etkisini sürdüren sağanak yağış, çok sayıda aracın yolda kalmasına neden olurken, Cendere Deresi'nin sularının taşması sonucu çevredeki fabrikalarda mahsur kalan çok sayıda işçi botlarla kurtarıldı.
Tüm yurtta etkili olan yağmur, İstanbul'da da birçok bölgede su baskınlarına neden oldu. Kağıthane'de Cendere'nin taşması sonucu
çok sayıda fabrika ve evleri su bastı. Kağıthane ile Kemerburgaz arasındaki
yolun da tamamen suyla kaplanması üzerine Fatih, Beyoğlu ve Kağıthane itfaiyeleri ile belediyeye ait iş makinaları bölgede kurtarma çalışmaları başlattı. Öncelikle fabrika, işyeri, ev ve araçlarda mahsur kalanları kurtarmak için çaba harcayan ekipler, bir yandan da Cendere Yolu'ndaki suyu tahliye ederek yolu ulaşıma açmaya çalıştı. Su baskınlarında can kaybı
yaşanmazken, fabrikalarda ve evlerde büyük maddi hasar meydana geldi.
Yaklaşık 500 kişiden oluşan 100 ekip su baskınlarıyla ilgili olarak görevlendirildi. Sağanak yağış, Cendere Vadisi, Davutpaşa, Kemerburgaz, Güneşli, Avcılar girişi ile Boğaz, Haliç, Kartal, Pendik ve Tuzla başta olmak üzere tüm sahil yollarında etkili oldu.

GÖLETLER OLUŞTU

Özellikle kavşak noktalarında ve köprü altlarında yağmur sularının birikmesi sonucu oluşan göletlerde, birçok araba suya gömüldü. İstoç Köprüsü'nden geçmek isteyen araçların suya gömülmesi sonucu sürücüler zorlu anlar yaşadı, trafik tıkandı. Yollarda su birikmesini alt yapı eksikliğine bağlayan sürücüler, her sene aynı manzaranın yaşandığına dikkati çekti.
Eminönü'nde deniz seviyesinin altında inşa edildiği için yağmurlarda göl olan Atatürk Köprüsü girişindede içinde iki vatandaşın bulunduğu 34 TEL 31 plakalı taksi göletin içinde mahsur kaldı. İtfaiye ve belediye yetkililerine haber verilmesine rağmen yardım gelmeyince, vatandaşlar göletin içine girerek taksiyi kurtardı. Su taşkını nedeniyle Kağıthane-Kemerburgaz arasındaki ulaşım da tamamen durdu.

YAĞIŞLAR SÜRECEK

Meteoroloji yetkilileri, yağışın aralıklı olarak tüm yurtta hafta sonuna kadar
etkili olacağını bildirdi. Özellikle Marmara bölgesini olumsuz yönde etkileyen
yağışlı hava akımı, bugünden itibaren orta ve doğu Anadolu'ya kayacak. Marmara
bölgesi yarın parçalı bulutlu olacak ve hava sıcaklığında önemli bir değişiklik yaşanmayacak. Ancak perşembe gününden itibaren yurdu etkisi altına
alacak yeni yağışlı hava dalgası etkisini haftasonuna kadar sürdürecek. Orta
ve Doğu Karadeniz, iç Anadolu'nun doğusu, Doğu Karadeniz ile Doğu ve Güneydoğu
Anadolu bölgeleri bugün ve yarın yağışlı geçecek. Yağışlar, yağmur ve sağanak,
Orta ve Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, iç Anadolu'nun kuzeydoğusu ile Doğu
Anadolu'nun kuzey ve doğusunda karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak.